• Dla Polaków na Kresach

          • PODZIĘKOWANIE


            6 grudnia zakończyła się oficjalna zbiórka darów dla Polaków mieszkających na Kresach. W ich imieniu SERDECZNIE DZIĘKUJEMY Rodzicom, Uczniom i Nauczycielom za okazane serce i konkretną pomoc rzeczową.  Dary zostały w piątek przekazane do Fundacji Studio Wschód, która dostarczy je mieszkającym na Kresach Polakom.

            Przy tej okazji życzymy wszystkim Darczyńcom, aby pozostali „Aniołami z jednym skrzydłem, które, aby się wznieść, muszą trzymać się razem”.

             

            DZIĘKUJEMY.

            J.Szewczyk, M.Pietrzycka, A.Skibińska-Brzezicka

            (koordynatorki akcji w szkole)

            Fot. J.Szewczyk

          • Maja i Adrian ogólnopolskimi laureatami

          • Z wielką przyjemnością informuję, że nasi uczniowie zostali laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Pociąg do podróży”:

            ADRIAN CHOPTIANY 3D – II miejsce

            MAJA WILKOSZ 3B – III miejsce

            Konkurs został ogłoszony przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Wiązowie ze względu na głoszenie roku 2021 Europejskim Rokiem Kolei. Myślą przewodnią konkursu była podróż jako metafora, życia, czyli podróż w głąb siebie i przed siebie. Wręczenie nagród nastąpi podczas uroczystej Gali.

            Serdecznie gratulujemy Laureatom i zapraszamy do lektury nagrodzonych prac.

            Maja_Wilkosz_-_Blysk_w_natloku_mroku.pdf

            Adrian_Choptiany_-_Podroz_za_jeden_cios.pdf​​​​​​​

            J.Szewczyk

            Fot. J.Szewczyk

          • O Laur Złotego Pióra

          • W gronie najlepszych...

            Dobrych piór w naszym Liceum nie brakuje, co potwierdziły Julia Świerczok, Maja Wilkosz i Martyna Rubik, które w miniony czwartek, 2 grudnia, zostały zaproszone na galę ogłoszenia wyników w Dolnośląskim Konkursie Literackim „My Polacy – My Dolnoślązacy” o Laur Złotego Pióra, organizowanym przez Zespół Szkół Salezjańskich DON BOSCO we Wrocławiu, Liceum Salezjańskie we Wrocławiu i „Gość Niedzielny” Redakcja Wrocławska. Uczennice otrzymały w konkursie wyróżnienia. Wyróżnieniem było również samo znalezienie się w gronie trzydziestu najlepszych dolnośląskich piór.

            W tym roku Konkurs miał już swoją siedemnastą odsłonę. Do dwóch zaproponowanych tematów uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz ósmych klas szkoły podstawowej mieli napisać pracę w dowolnej formie na jeden z wybranych tematów. Wybierając pierwszy, trzeba było, odnosząc się do wypowiedzi św. Jana Pawła II: „Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro”, napisać swoją wizję Polski i świata za 10-100 lat. Drugi temat, opatrzony cytatem Olgi Tokarczuk: „Coś co się wydarza, a nie zostanie opowiedziane, przestaje istnieć i umiera”, dawał pole do literackiego popisu tym, którzy chcieliby „ocalić od zapomnienia” jakąś szczególną historię i przekazać ją innym.

            Tematy, jak widać, tyleż ciekawe, co wymagające… Ale nasze reprezentantki poradziły sobie z nimi znakomicie. Opiekę nad nimi sprawowali Jolanta Szewczyk (polonistka) i Piotr Wróbel (katecheta).

            Foto...

             

            Prace naszych uczennic:

            Julia_Swierczok_3Dp_-_LO_Olawa_-_Dziecko_Sybiru.pdf

            Maja_Wilkosz_3B_-_LO_Olawa_-_Z_lotu_golebia.pdf

            Martyna_Rubik_3Ep_-_LO_Olawa_-_5375.pdf

          • Nasz nowy projekt literacki

          • Projekt „Opowiadanie miesiąca”

            Szanowni Uczniowie, zapraszamy Was do udziału w projekcie literackim. Celem projektu jest promocja szkolnych talentów literackich, więc… wszyscy czujcie się zaproszeni.

            Na czym polega projekt?

            Do 15. dnia każdego miesiąca czekamy na Wasze opowiadania – temat dowolny. Objętość – do 4 s. A-4 (czcionka TNR - 12, interlinia 1,5, format doc. lub docx.). Pamiętajcie o nadaniu opowiadaniu tytułu.

            Dokument należy zatytułować własnym imieniem i nazwiskiem (bez polskich znaków). Opowiadania należy przesłać na e-mai: olgim112@o2.pl, w tytule wiadomości wpisując: Opowiadanie miesiąca.

            UWAGA: Każdą pracę można wysłać tylko raz (bez względu na to, jak została oceniona w danym miesiącu)!!! Jednorazowo zgłaszacie tylko jedno opowiadanie.

            Wysłałem(-am) opowiadanie – co dalej?

            Do 15. dnia następnego miesiąca spośród nadesłanych prac zostanie wybrana najlepsza, która otrzyma tytuł „Opowiadanie miesiąca... (np. grudnia)”. Wyboru najlepszej pracy dokonają:

            • NAUCZYCIELE, w imieniu których wyboru dokona jury w składzie: M.Raer, A.Skibińka-Brzezicka, J.Szewczyk, B.Bazylewicz-Smarż, P.Wróbel;
            • UCZNIOWIE – ponieważ najlepsze opowiadania (wyboru dokona jury – jw.) zostaną zamieszczone w szkolnych mediach społecznościowych, uczniowie również będą mogli oddać swój głos na wybrany tekst. Jeśli wybór uczniów nie pokryje się z wyborem nauczycieli, tytuł „Opowiadanie miesiąca” otrzymają dwa teksty.

            Co będę z tego miał(-a)?

            Przede wszystkim – satysfakcję (i cząstkową ocenę z języka polskiego). Poza tym najlepsze prace zostaną opublikowane na szkolnej stronie internetowej (a być może nie tylko tamJ). Dodatkowo – spośród prac, które uzyskają tytuł „Opowiadanie miesiąca”, wyłonione zostanie „Opowiadanie Roku”, a jego autor otrzyma... „Nagrodę Dyrektora Szkoły”!

            I co teraz?

            Najlepiej chwyć za pióro/klawiaturę i stwórz pracę, która zostanie „Opowiadaniem miesiąca grudnia”! Przypominamy – na Wasze prace czekamy do 15 grudnia (bliższych informacji udzielą: M.Raer – s.18, J.Szewczyk – s.21).  

          • ERASMUS+ w Portugalii

          • „C2 Activity” czyli jak spędziliśmy wspaniały tydzień w Portugalii

            Oczami anglistki

             

            Termin: 24 – 30 października 2021

            Miejsce: Arcos de Valdevez, Portugalia północna

            Gospodarz: Epralima – Escola Profissional do Alto Lima

             

            Foto...

             

            Wszystko zaczęło się tradycyjnie – przy wieży ciśnień. W niedzielę 24 października o 4:00 nad ranem czekał na nas minibus. Mieliśmy przed sobą kilka godzin drogi do Warszawy, potem samolot z Okęcia do Lizbony oraz z Lizbony do Porto, a w końcu autokar do Arcos. Do hotelu dotarliśmy następnego dnia po pierwszej w nocy. Czuliśmy się zmęczeni, ale było warto. (Na zdjęciu nasz samolot linii TAP Portugal i międzylądowanie w stolicy Portugalii.)

             

            Poniedziałek, 25 października

            Pierwszy dzień rozpoczął się wizytą w szkole goszczącej. Epralima jest szkołą prywatno-spółdzielczą, która koncentruje się na kształceniu zawodowym. Zaczęliśmy od zajęć integracyjnych. Uczniowie wykonywali zadania w grupach międzynarodowych, rysowali sobie nawzajem portrety i prezentowali plany na przyszłość za pomocą instalacji z klocków Lego. To wszystko pozwoliło im zapoznać się i poczuć swobodnie w nowej erasmusowej społeczności. Po przerwie, uczniowie z każdej ze szkół zaprezentowali prezentację multimedialną na temat rynku pracy w swoim kraju. Kinga Diug i Lena Korzeniowska omówiły wybrane elementy polityki Polski w zakresie zatrudnienia oraz sytuację młodych Polaków na rynku pracy. Popołudniu, uczestnicy projektu powtórzyli zasady tworzenia CV oraz przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej.

            Następnie, przyszedł czas na poznanie okolicy. Udaliśmy się na spacer po Arcos de Valdeves. Jest to niewielkie średniowieczne miasteczko położone nad rzeką Vez, w południowej części parku narodowego Peneda-Geres. Okolica Arcos przyciąga turystów górzystym krajobrazem, średniowiecznymi budowlami oraz lokalnymi tradycjami kulinarnymi. Spacerowaliśmy uliczkami miasta, a potem zwiedziliśmy górującą nad nim średniowieczną posiadłość Paco da Giela. Wieczorem odwiedziliśmy muzeum Ojca Manuela Himalaya – naukowca, wynalazcy i wizjonera, który na przełomie XIX i XX wieku szerzył idee zrównoważonego rozwoju oraz pracował nad wykorzystaniem energii odnawialnej. To muzeum ma bardzo ciekawy plac zabaw, nie tylko dla małych.

             

            Wtorek, 26 października

            Kolejny dzień rozpoczęliśmy w Ponte da Barca, sąsiednim miasteczku, w którym mieści się filia Epralimy. Tutaj obejrzeliśmy prezentację na temat zastosowania robotyki w medycynie. Poznaliśmy roboty skonstruowane przez uczniów oraz obserwowaliśmy pracę drukarki 3D. Zwiedziliśmy szkołę, zaglądając do różnych gabinetów.

            Ponte de Barca okazało się być kolejnym ładnym miasteczkiem. 

            Popołudniu pojechaliśmy zobaczyć okolice zamku Lindoso. Jest on otoczony licznymi kamiennymi domkami na palach, które okazały się być suszarniami zboża. Pogoda była tak piękna, że miejsce to stało się ulubionym plenerem uczniów. Zainspirowało ich nie tylko do zdjęć ale także do popisów gimnastycznych.

            Wracając do Arcos, zatrzymaliśmy się przy Tamie Lindoso.

            Przekonaliśmy na własnej skórze, że wieczory październikowe potrafią być dość zimne. Mimo to, nie śpieszyliśmy się do hotelu po wspólnej kolacji. Młodzież tańczyła, śpiewała...

             

            Środa, 27 października

            Kolejny dzień spędziliśmy w Bradze, mieście o ponad 2000 letniej historii. Jest to jedno z najstarszych miast chrześcijańskich na świecie. Przechadzaliśmy się uliczkami, kupowaliśmy pamiątki.

            Zwiedziliśmy Bom Jesus do Monte – religijne zacisze w ogrodach, na wzgórzu. To miejsce zachwyca ciekawą architekturą oraz oferuje piękny widok na Bragę.

             

            Czwartek, 28 października

            Dzień rozpoczęliśmy zwiedzaniem miasteczka Ponte de Lima, co oznacza „Most na Rzece Lima”. Ten średniowieczny kamienny most, pochodzący z 1368 roku, jest symbolem miasta. Pięć łuków tej konstrukcji jest pozostałością rzymskiego mostu pochodzącego z I wieku.

            Następnym miastem na naszej trasie była Viana do Castelo. W drodze do Viany zatrzymaliśmy się nad… oceanem. Viana do Castelo leży u ujścia rzeki Lima. To piękne miasto portowe. Nad nim góruje Santuario de Santa Luzia.

             

            Piątek, 29 października

            Niestety, Portugalia pożegnała nas deszczem. W Porto mżyło, popadywało i zacinało. Wyposażyliśmy się w parasolki i ruszyliśmy w trasę. Miasto położone jest nad rzeką Duero i wyróżnia się piękną architekturą oraz dystrybucją wina pochodzącego z winnic leżących w górze rzeki. Ruch turystyczny koncentruje się na brzegach Duero, które oferują piękne widoki na stare portowe kamieniczki.

            Wieczorem skorzystaliśmy z metra by dotrzeć do hotelu położonego w pobliżu lotniska. Uczniowie wyglądali na bardzo zmęczonych, jednakże w hotelu odzyskali siły i rozpoczął się kolejny wieczór integracji z młodzieżą z Litwy i Włoch. Kolejnego dnia, w sobotę, czekała nas bardzo wczesna pobudka i kilkanaście godzin powrotu do domu.

            A Porto? Na pewno warto będzie tam wrócić, by zobaczyć to miasto w pełnej okazałości przy pięknej słonecznej pogodzie.

            Tekst – Agata Ozga

             

            Refleksje uczniów

            Kasia Kobylowska

            Wyjazd do Portugalii był moim drugim udziałem w projekcie i tym razem również się nie zawiodłam. Prócz nawiązania nowych znajomości, udało mi się także doświadczyć odrobinę odległej kultury. Co do samej Portugalii, przede wszystkim urzekły mnie miejsca, które zwiedziliśmy, jak i ich daleko sięgająca historia. Braga zdecydowanie zasłużyła tu na wyróżnienie. Intrygująca była również kuchnia portugalska, a zwłaszcza wszędzie serwowana tarta jajeczna. Myślę, że różnorodność Portugalii sprawiła, że ten wyjazd na długo zapadnie każdemu z nas w pamięć.

             

            Jakub Kowal

            Można powiedzieć, że pierwszy dzień zaczął się już w hotelu na pysznym śniadaniu. Szkoła Epralima jest wyjątkowo mała, ale może to być związane z tym, że ma ona trzy placówki w sąsiadujących ze sobą miejscowościach. W takcie spaceru po Arcos zobaczyliśmy jak piękne i urokliwe jest to miasteczko. W filii w Ponte de Barca uczniowie mają do wyboru zróżnicowane kierunki nauki, od robotyki po kosmetologię. Tama Lindoso naprawdę robi wrażenie. Jest bardzo duża i gwarantuje niesamowite widoki oraz kadry do zdjęć. Jeśli zaś chodzi o ocean to na plaży można znaleźć wiele muszelek. Niestety woda była za zimna, żeby się kąpać. W Porto udało nam się przejść schodami, które wydawały się nie mieć końca. Ciągnęły się one na kilkaset metrów, a później, ku naszemu zdziwieniu, skręcały i oferowały taką samą liczbę stopni.

             

            Ula Walas i Zosia Podlecka

            Wyjazd do Portugalii był niezwykłą przygodą wartą powtórzenia. Zaznajomiliśmy się z kulturą i historią tego kraju. Poznaliśmy młodych ludzi z Włoch, Litwy i Portugalii, dzięki czemu udało nam się podszkolić angielski, a także stworzyć wiele niezapomnianych wspomnień i przyjaźni.  

             

            ***

            English version

            “C2 Activity” – How we spent a wonderful week in Portugal

             

            24 – 30 October 2021

            Arcos de Valdevez, North Portugal

             

            Everything started traditionally – at the parking place next to the Oława water tower. We started our journey at 4 am on Sunday morning. We went on a few-hour bus ride to Warsaw, from where we flew to Lisbon. Our next station was Porto – where we jumped on the bus to Arcos. We checked into the hotel at 1 am the next day. We were really tired – but it was all worth it.

             

            Monday, 25 October

            At the beginning we visited the host school. Epralima is a private – cooperative vocational school. We worked in international groups – we drew portraits of our new friends and then presented our future plans with Lego blocks. Thanks to this, we got to know one another and started to feel at ease in the international company.

            After the break, we showed our presentations about labor markets in the partnership countries. Kinga Diug and Lena Korzeniowska taught us about Polish labour market policy and about the situation of young Poles entering it. In the afternoon, all the students took part in a workshop on writing a CV and on preparing to a job interview.

            Then we went on a walk around Arcos de Valdevez – it’s a small town on the River Vez in the South of the Peneda-Geres National Park. We walked in the streets of this wonderful city and looked at the medieval estate Paco da Giela. In the evening we visited the Manuel Himalaya Museum, which was a really enjoyable experience.

             

            Tuesday, 26 October

            We started our second day in Ponte de Barca, where an Epralima’s branch is located. After watching presentations about robotics in medicine, we had a look at robots constructed by students. We also saw a 3D printer at work and had a walk around the school. Ponte de Barca turned out to be another really beautiful town.

            In the afternoon we went to the Lindoso Castle. There were many stone houses around it that functioned as grain drying chambers. The weather was really good and students loved that place. They took many photos and even did some gymnastics. On the way back to Arcos, we stopped next to the Lindoso Dam.

            Even though it was a very chilly October evening, the youth danced and sang, delaying their return to the hotel.

             

            Wednesday, 27 October

            Our next stop was Braga – a town with 2000 years of history. It’s one of the oldest Christian cities in the world. We walked the streets and bought souvenirs.

            We also visited Bom Jesus de Monte – a religious place in the gardens on the hill. This place was stunning with its interesting architecture and it offered us a beautiful view of Braga.

             

            Thursday, 28 October

            At the beginning of the day, we visited Ponte de Lima. The medieval stone bridge, built in 1368, is a symbol of this town. Five arches of its structure are the remains of a Roman bridge from the 1st century.

            Our second stop that day was Viana do Castelo. On our way there, we had a pleasant stop by the ocean. Viana do Castelo is a really nice port town with an impressive Santuario de Santa Luzia overlooking it.

             

            Friday, 29 October

            Unfortunately, the last day of our stay in Portugal was really rainy. We picked our umbrellas and went to Porto – which is a well-known town by The Duero River. We admired its beautiful views and virtually could not take our eyes off the picturesque old port tenement houses, lining the banks of The Duero.

            In the evening we jumped on an underground train and soon checked into a hotel near the Porto airport. The students looked exhausted, but they were back on their feet in no time, to spend a few hours with their Lithuanian and Italian friends. The next day was Saturday and it was when we started our journey home.

             

            And what about Porto? We will definitely come back there to be able to admire in the warm rays of the sun.

             

            Translated by Karolina Jóźków, 2Bp

            Revised by Agata Ozga

             

          • Warsztaty negocjacyjne klasy 2Ap

          • Warsztaty w szkole

            WYGRANY – WYGRANY

             

            22 listopada klasa 2Ap miała przyjemność gościć w ramach lekcji mamę jednego z uczniów – panią Agnieszkę Żarczyńską-Dobiesz (m.in. pracownika Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i rekrutera). Spotkanie miało formę warsztatów negocjacyjnych, podczas których braliśmy udział w grze taktyczno-strategicznej. W zajęcia zaangażowali się wszyscy uczniowie.

            Z lekcji wyszliśmy z przekonaniem, że takie wartości jak rozmowa, umiejętność słuchania i zrozumienia drugiej strony, a także zdolność pójścia na kompromis, gdy mamy taką możliwość, są bezcenne. Warsztaty uświadomiły nam także, czym jest zasada „win-win” („wygrany – wygrany”) i jak wprowadzić ją w życie, by je… wygrać. Dodatkowo już wiemy, że tzw. kompetencje miękkie oraz umiejętność pracy na rzecz zespołu to obecnie najbardziej poszukiwane umiejętności na rynku pracy.

            Ta lekcja to był niezwykle wartościowy czas. Bardzo dziękujemy pani Agnieszce Żarczyńskiej-Dobiesz, z nadzieją, że to nie ostatnie wspólne zajęcia. CZEKAMY i ZAPRASZAMY!

            Laura Rzepka

            Fot. Jolanta Szewczyk

          • Zaproszenie na spotkanie z Magdaleną Wolińską-Riedi

          • Magdalena Wolińska-Riedi jest korespondentką TVP we Włoszech. Jako żona Gwardzisty Szwajcarskiego przez kilkanaście lat mieszkała w Watykanie. Z tego miejsca relacjonowała wiele ważnych wydarzeń odbywających się w Stolicy Apostolskiej. Czas jej pobytu w Wiecznym Mieście, to ostatnie lata życia św. Jana Pawła II, cały pontyfikat Benedykta XVI i pierwsze lata zasiadania na tronie św. Piotra papieża Franciszka. Swoje doświadczenia i obserwacje zza Spiżowej Bramy utrwaliła w trzech książkach: „Kobieta w Watykanie” (wyd. 2019), „Zdarzyło się w Watykanie” (wyd. 2020) i „Z Watykanu w świat” (wyd. 2021).

            Oprócz pracy dziennikarskiej, jest wpsółproducentką ponad 20 filmów dokumentalnych o Watykanie i papiestwie, m.in. „Świadectwo” – fabularyzowany dokument o Janie Pawle II, opowiedziany przez jego sekretarza ks. Stanisława Dziwisza.

            Jest też tłumaczką Trybunału Roty Rzymskiej i Sygnatury Apostolskiej w Watykanie.

             

            Spotkanie z Magdaleną Wolińską-Riedi odbędzie się 27 listopada (sobota) o godz. 17:30 w auli Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie. Wstęp wolny.

          • Konkurs "Fides et Patria"

          • XVIII Ogólnopolski Konkurs Poezji Patriotycznej i Religijnej „Fides et Patria”

            EMILIA I PAULINA WYRÓŻNIONE

             

            W piątek, 19 listopada br. w Klubie Wojskowym 1 Pułku Saperów w Brzegu odbyła się kolejna edycja konkursu recytatorskiego upamiętniającego ks. ppłk. Zbigniewa Stefaniaka, wieloletniego kapelana brzeskiej jednostki. Podobnie jak w poprzednich latach uczestnicy konkursu podzieleni zostali na kategorie – szkoły podstawowe, szkoły średnie oraz żołnierze. Wykonawców oceniało jury złożone z instruktorów teatralnych i reżyserów oraz kapelan 1 Pułku Saperów w Brzegu.

            Naszą szkołę reprezentowały w konkursie dwie uczennice, które pojechały na konkurs pod opieką prof. Marty Raer i otrzymały:

            • Emilia Bujarska z kl. 3B – wyróżnienie specjalne
            • Paulina Myślicka z kl. 2Cp – wyróżnienie

            Gratulując Dziewczynom, już trzymamy kciuki za ich kolejne sukcesy!

            JS

            Fot. Marta Raer

          • Reintegracja klasy 3Dp

          • 22 października klasa 3Dp wraz z prof. A.Tyszecką i prof. B.Piotrowskim wybrała się na wycieczkę. Po porannej zbiórce wyruszyliśmy do Wrocław CityPainball – celu naszej wyprawy. Podróż minęła bez komplikacji. W autobusie nie zabrakło śmiechów i śpiewów, które umiliły oraz skróciły nam czas przejazdu do Wrocławia. Część z nas była na paintball'u pierwszy raz, co nas tak podekscytowało, że nawet niesprzyjająca pogoda nie była w stanie stłumić entuzjazmu!

            Na początku rozdano nam kombinezony do złudzenia przypominające mundury oraz kaski ochronne, co – oczywiście – utrwaliliśmy na pamiątkowym zdjęciu. Ku naszej radości udało nam się namówić profesora Piotrowskiego, by dołączył z nami do gry. Instruktorzy dokładnie wytłumaczyli nam wszelkie zasady i reguły, dzięki czemu mogliśmy przystąpić do zabawy.

            Pierwsze dwa mecze rozegraliśmy w terenie leśnym. Podzieliwszy się na dwie drużyny, mieliśmy za zadanie przejąć flagę drużyny przeciwnej. Po skończeniu dwóch walk zmieniliśmy skład drużyn i przenieśliśmy się w inny teren. Tym razem poruszaliśmy się po polu z wielkimi szpulami, które służyły nam jako zasłony przed strzałami. Każda drużyna miała inne zadanie. Drużyna atakująca musiała przenieść bombę do twierdzy drużyny obrońców, nie mogąc pozwolić, by wspomniana drużyna przejęła bombę. Natomiast drużyna defensywna, aby wygrać, miała dwie możliwości. Pierwszą było przejęcie bomby, a drugą unicestwienie drużyny przeciwnej. Nie da się ukryć, że wszyscy dawali z siebie wszystko, by odnieść zwycięstwo.

            Po skończonych rozgrywkach oddaliśmy sprzęt i przeszliśmy do kolejnej części naszej wycieczki – ogniska. Zmęczeni meczami z apetytem zjedliśmy ciepły posiłek prosto z ogniska oraz… trochę słodkości, a następnie, w ramach reintegracji klasy, zagraliśmy w „Mafię”. Przez całą grę towarzyszyło nam mnóstwo śmiechu, przez co, nim się obejrzeliśmy, nasz wycieczkowy czas dobiegł końca.

            Po rytuale sprzątania i podziękowania instruktorom, wyruszyliśmy w drogę powrotną. I tym razem w autobusie panowała miła atmosfera.

            Do Oławy wróciliśmy bezpiecznie, zadowoleni z wycieczki, którą perfekcyjnie zaplanowała nasza niezastąpiona przewodnicząca, Kaja, za co serdecznie jej dziękujemy!!! Równie serdecznie dziękujemy Opiekunom, którzy zadbali o nas jak o własne dzieciJ i Kierowcy – podróż z nim minęła nam jak z bicza strzelił.

            Foto z wycieczki...

          • Obejrzyj przedstawienie na 11 Listopada

          • Dziewczynka w czerwonej sukience

            OBSADA:

            Gustaw Klimkiewicz (3Ap) jako Testiusz

            Paulina Kossakowska (3Bp) jako Fideli

            Emilia Kołodziej (3Bp) jako Aryst

            Martyna Frysztak (3Ap) jako Kalia

            Natalia Aksman (3A) jako Diatenes

            Laura Rzepka (2Ap) jako Dziewczynka

            Natalia Tomicka (3Ap) jako Malchos

            Zofia Kołodziej (3Ap) jako Agaton

            Kamila Dumin (3Bp) jako Oblivia

            Zuzanna Stępniak (3Bp) jako Linary

            Lena Korzeniowska (3Cp) jako Pseftis

            W pozostałych rolach: Majka Słabicka (3Bp), Elżbieta Tutaj (3Bp), Zuzanna Waliszewska (3Bp), Jakub Piotrowski (3Bp), Aleksandra Waszczuk (3Bp), Emilia Kołodziej (3Bp), Olgierd Twardochleb (1Bp)

            Obsługa techniczna:Oskar Kastelik (3Cp)

            Scenariusz:mgr Marta Raer

            Film nakręciła i zmontowała Aleksandra Żyłajtis

          • Lekcja muzealna - bł. Bernard Lichtenberg

          • 5 listopada – rocznica śmierci bł. B.Lichtenberga

            Oławskimi śladami Błogosławionego

            Klasa 2Ap wraz z wychowawcą prof. Jolantą Szewczyk odbyła w piątek (5 listopada) interesującą lekcję języka polskiego w oławskiej Izbie Muzealnej znajdującej się w ratuszu. Już wcześniej klasa brała udział w lekcjach przygotowanych przez pana Michała Zwierzańskiego w trybie zdalnym.

            Podczas prezentacji mogliśmy bliżej poznać postać bł. Bernarda Lichtenberga – jedną z najsłynniejszych osób urodzonych w Oławie. Na początku przypomnieliśmy sobie podstawowe informacje dotycząc jego biografii takie jak: data urodzenia, zawód czy rok śmierci. W późniejszej części lekcji ze zdumieniem słuchaliśmy o antysemityzmie stosowanym wobec Żydów podczas II wojny światowej oraz tym, z jakimi trudnościami mierzył się Błogosławiony podczas pracy w berlińskiej katedrze św. Jadwigi czy pobytu w więzieniu. Na końcu mieliśmy czas na zadanie pytań na temat Lichtenberga. Tym bardziej, że w wysłuchanej prezentacji – jak podkreślił prowadzący – po raz pierwszy wykorzystano szczegóły z pracy dotyczącej oławianina, która powstała… na Uniwersytecie w Waszyngtonie!
            Do szkoły wróciliśmy napełnieni nową i przydatną wiedzą, którą na pewno dobrze wykorzystamy. Serdecznie dziękujemy za możliwość udziału w tak zorganizowanej lekcji i nie możemy się doczekać kolejnej.

            Sara Ostafijczuk i Natalia Wituszyńska

            Fot. Julia Pyrz

          • Świąteczne dary na Kresy

          • Szanowni Państwo,

            w naszej szkole od 15 listopada do 6 grudnia będzie prowadzona zbiórka darów świątecznych dla Polaków mieszkających za wschodnią granicą, które będzie można zostawiać w s. 21, 26 i 34. Potrzebne są słodycze, kawa herbata, konserwy, olej, cukier, makaron, ryż, środki czystości, żywność długoterminowa.


            Pomoc dla naszych najbardziej potrzebujących krajan organizuje Fundacja Studio Wschód red. Grażyny Orłowskiej - Sondej. Będzie to nie tylko świąteczny upominek, ale również wyraz pamięci o tych, którzy pozostali na wschodzie.

            Wzorem lat poprzednich została utworzona również zbiórka internetowa akcji świątecznej: ----> https://zrzutka.pl/b4gndk

            Wszystkie filmy ze spotkań z naszymi Rodakami zza Bugu zobaczyć można na kanale YT: https://www.youtube.com/channel/UCiCe47Ybh6g3KkNJ3uW3H9Q

            Z góry dziękujemy za pomoc.

            J.Szewczyk, M.Pietrzycka, A.Skibińska-Brzezicka
             

          • Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia

          • Wolontariat w naszej szkole

            Kwesta na cmentarzu

            Uczniowie naszej szkoły wraz z uczniami CKZiU w Oławie 31 października i 1 listopada br. kwestowali w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” na tzw. starym cmentarzu w Oławie. Zebrane środki zostaną przeznaczone na transport zniczy na kresowe cmentarze porządkowane latem przez wolontariuszy na Ukrainie oraz transport darów mikołajkowych i świątecznych dla Rodaków na Ukrainie i Litwie. Organizatorem akcji jest Fundacja „Studio Wschód” z Wrocławia.

            Wolontariuszom udało się zebrać 3123 zł. Komisyjnie przeliczone pieniądze trafią na konto Fundacji „Studio Wschód”. W tym miejscu SERDECZNIE DZIĘKUJEMY Darczyńcom, Wolontariuszom i ich Rodzicom za zaangażowanie w kwestę. Bez pomocy młodzieży i wsparcia dorosłych akcja nie zostałaby przeprowadzona.

            Jolanta Szewczyk i Wioletta Maciejewicz-Guź

            (koordynatorki akcji w LO Nr I i CKZiU w Oławie)

            Foto...

          • Szkolny Turniej Piłki Nożnej

          • W poniedziałek 19 października odbył się Szkolny Turniej Piłki Nożnej. Wzięło w nim udział 8 drużyn, które zaciekle rywalizowały o miejsce na podium. 

            A o to wyniki ich rozgrywek: 

            1. ave MJO

            2. S.Z.E.F

            3. Oszuści FC 

             

            Oprócz tego zostały przyznane nagrody w kategorii:

            Najlepsze stroje: FC Ulani 

            Najlepszy strzelec: Kuba Juszczyk (3C)

            Faworyt publiczności: Mateusz Jurczak (3C)

             

            Wszystkim jeszcze raz serdecznie gratulujemy i dziękujemy za hart ducha i grę fairplay!

            Antonina Woźniak 

            Foto...

          • Integracja śladami Młodej Polski

          • 11-13 października – wycieczka klas 1Bp i 2Ap do Krakowa

             

            Pierwszego dnia szkolnej wycieczki do Krakowa klasa 2Ap i 1Bp przede wszystkim spacerowała po krakowskim Rynku, zwiedzając  Kościół Mariacki waz z Sukiennicami i wędrując aż pod Wawel. Wieczorem zameldowaliśmy się w hostelu, gdzie zjedliśmy obiadokolację, a następnie miło spędziliśmy resztę wieczoru, grając w karty i inne gry planszowe.

            Drugiego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy autokarem, kierując się w stronę placu Jana Matejki, który usytuowany jest między ulicami Basztową i Warszawską na terenach Kleparza, na północ od Starego Miasta. Przy okazji zwiedziliśmy zjawiskową ulicę Floriańską i jedyny w swoim rodzaju Kazimierz. Dodatkowo tego dnia odwiedziliśmy budynek Teatru Miejskiego, gmach Akademii Sztuk Pięknych oraz Uniwersytet Jagielloński. Drugi, pełen wrażeń dzień zakończony został transmisją meczu reprezentacji Polski z Albanią, którą obejrzeliśmy w towarzystwie pizzy z lokalnej restauracji.

            Ostatni dzień spędziliśmy bardzo aktywnie. Wybraliśmy się do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema, gdzie nie tylko uczniowie świetnie się bawili. Park został stworzony w celu edukacji poprzez zabawę. To świetne miejsce przeznaczone dla każdego, niezależnie od wieku. Myślimy, że Panie Profesor również to przyznają;) Pod koniec wycieczki nie pozostało nam nic innego, jak wyrażenie podziwu dla wystawy Sztuki Polskiej w Sukiennicach, czyli ekspozycji dzieł malarzy i artystów z końca XIX w. Młoda Polska stanowiła w końcu motyw przewodni naszych krakowskich spacerów, więc kulturalnym akcentem związanym z malarstwem tej epoki pożegnaliśmy przepiękny Kraków.

            Podsumowując – w Krakowie świetnie bawiliśmy się w towarzystwie kolegów i sympatycznych Opiekunów, integrując się i wypoczywając.

            Opiekunowie: prof. Jolanta Szewczyk, prof. Małgorzata Pietrzycka i prof. Małgorzata Sajur.

            Natalia Wituszyńska i Sara Ostafijczuk

            Foto...

          • Młody Chemik Eksperymentuje

          • 25 września miało miejsce uroczyste zakończenie 2-letniego projektu Młody Chemik Eksperymentuje na Politechnice Wrocławskiej. Innowacja pedagogiczna dla wyrównywania szans na sukces edukacyjny uczniów. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy 3Bp (Maja Słabicka, Magdalena Skorupska, Emilia Kołodziej, Aleksandra Falkowska, Wojciech Skorupiński, Jakub Piotrowski oraz Grzegorz Dziwak), uczestniczący w tym przedsięwzięciu pod kierunkiem mgr Jolanty Sztaby. Opiekunkami naukowymi z ramienia uczelni były dr Iwona Rutkowska oraz dr Magdalena Pilśniak-Rabiega. Uczniowie uhonorowani certyfikatami udziału z prawdziwą wdzięcznością wspominają pomoc uzyskaną w czasie trwania projektu od nauczycielki prowadzącej, jak również zaangażowanie kadry uczelnianej, która jak sami mówią  otworzyła przed nimi nieznany im dotąd świat chemii. Zapewniają, że na długo zapamiętają to przeżycie, jakim był dla nich udział w tym przedsięwzięciu i mają nadzieję, że wysiłek włożony w związane z nim działania przyniesie obfite owoce w przyszłości.
             

            Grzegorz Dziwak

            Foto...

          • Wycieczka na Wielką Sowę

          • Nawet jednodniowy wypad w góry może być wyprawą przez cztery pory roku! I tego właśnie doświadczyli uczniowie z klas 2Bp i 2Dp podczas wycieczki na Wielką Sowę, którą odbyli 13 października. Był deszcz, był śnieg i było słońce. Ale co najważniejsze – był dobry nastrój i pełna gotowość do zmierzenia się z takimi klimatycznymi wyzwaniami. Nikt nie narzekał, nikt nie marudził – wszyscy byli na taką pogodową huśtawkę przygotowani. Na szczycie grilowane kiełbaski smakowały jak wyśmienite danie z najlepszej restauracji. A że niektórym i to było mało, w drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w dzierżoniowskim McDonaldzie.

            Organizatorem wyprawy był prof. Bogusław Piotrowski, a opiekunami: prof. Barbara Kędzierska-Suchowiecka, prof. Joanna Kłaczek i prof. Piotr Wróbel.

            Foto...

          • Sprzątanie cmentarza ewangelickiego

          • Mogiłę (nie tylko pradziada) ocal od zapomnienia

             

            Podczas ubiegłorocznych wakacji oławscy wolontariusze akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” po raz kolejny mieli wyjechać do Litynia na Ukrainie w ramach akcji polegającej na ratowaniu polskich cmentarzy za naszą wschodnią granicą. Z powodu pandemii wyjazd został odwołany. Do zmartwionych wolontariuszy dotarł list, w którym mieszkańcy Litynia informowali, że sami posprzątali najstarszą na Podolu polską nekropolię...

            W październiku ubiegłego roku z inicjatywy oławskich władz samorządowych pojawił się pomysł, aby w rewanżu posprzątać stary ewangelicki cmentarz przy ul. Wiśniowej. W akcji mieli uczestniczyć nauczyciele oławskich szkół. Z powodu pandemii akcja została odwołana.

            Do pomysłu powrócono w bieżącym roku szkolnym. 8 października br. Małgorzata Peremicka – dyr. LO Nr I, Barbara Turczynowska – dyr. SP nr 6 oraz uczniowie i nauczyciele Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Liceum Ogólnokształcącego Nr I, Szkoły Podstawowej nr 6 i Szkoły Podstawowej nr 8 w Oławie spotkali się podczas prac porządkowych na ewangelickim cmentarzu. Dzięki ich zaangażowaniu oraz pomocy pracowników Zarządu Dróg Miejskich i Zieleni w Oławie nekropolii został przywrócony godny wygląd. Wolontariusze zobowiązali się do stałej opieki nad cmentarzem i wpisania akcji w plan pracy ww. szkół.

            Z naszej szkoły w akcji wzięli udział uczniowie z klas 2Ap i 1Ap, a towarzyszyli im prof. Jolanta Szewczyk i prof. Aleksandra Skibińska-Brzezicka.  

            Honorowy patronat nad akcją sprawują: Burmistrz Miasta Oława, Starosta Oławski i Przewodniczący Związku Sybiraków w Oławie.

            Foto...

            Jolanta Szewczyk i Wioletta Maciejewicz-Guź