Opowiadanie miesiąca - październik 2022
A oto opowiadania, które nadesłali uczniowie do II edycji naszego szkolnego konkusu pt. Opowiadanie miesiąca.
A oto opowiadania, które nadesłali uczniowie do II edycji naszego szkolnego konkusu pt. Opowiadanie miesiąca.
- wycieczka klasy 4Ap do Bielska-Białej.
11 października na dobre zapisze się w pamięci klasy 4Ap. To właśnie tamtego dnia po raz pierwszy udało jej się wybrać na licealną wycieczkę.
Wyprawa od początku była wyjątkowa. Do Bielska-Białej dotarliśmy bowiem pociągiem intercity! Sic! Ku zdumieniu opiekunów stan klasy nie uległ zmianie.
Pierwszego dnia mieliśmy okazję zapoznać się z urokami Bielska, jak i Białej. Co więcej, dzięki opowieściom biegłego przewodnika, dowiedzieć się o tym, jak doszło do połączenia miast oraz o ich osobnych historii.
Środowy poranek rozpoczął się od entuzjastycznych rozmów dotyczących wrażeń z pierwszej nocy. Towarzyszące rozmowom emocje trafnie zapowiadały nadchodzące atrakcje i wyzwania. W planie było wjechanie kolejką gondolową na Szyndzielnię, a następnie zejście z góry do Bystrej.
Schodzenie okazało się nie tak łatwe, jak początkowo mogło się wydawać. Charakterystyczne dla polskiej jesieni suche liście oraz błoto utrudniały pokonywanie stromizny, jednak 4Ap świetnie poradziła sobie z tymi przeszkodami. Nagrodą za uporanie się z tym wyzwaniem była wizyta w muzeum Juliana Fałata.
Należy przyznać, że mieliśmy ogromne szczęście do przewodników – w Fałatówce oprowadziła nas pani będąca prawdziwą miłośniczką polskiego malarza. Jej pasja oraz kompetencja sprawiły, że historii słuchano z zaciekawieniem. Klasa, kierując się mottem wychowawczyni, coś dobrego dla Sobieskiego, z satysfakcją zaliczyła więc muzeum.
Ostatniego dnia wycieczki na uczestników czekały kolejne atrakcje. Jeszcze przed południem udaliśmy się do Banialuki, czyli teatru lalek. Tam uczciliśmy Rok Polskiego Romantyzmu, oglądając z niemałym zaciekawieniem spektakl Ballady i romanse.
Wycieczki szkolne niestety nie mogą trwać wiecznie. Wraz z zakończeniem zwiedzania muzeum włókiennictwa, wszyscy pomaszerowali na peron, zajęli swoje miejsca i szczęśliwie wrócili do Oławy.
Na koniec nie można zapomnieć o trzech kluczowych postaciach wycieczki, a zarazem osobach, bez których ta wyprawa nie mogłaby się odbyć. Klasa serdecznie dziękuje prof. Turczyniewicz, prof. Guglas oraz p. Greńczuk za sprawowanie opieki nad naszym stadkiem.
Natalia Tomicka i Paulina Madej, 4Ap
https://lo-olawa.edupage.org/album/#photos:album:224
W dniach 14-15 października nauczyciele i pracownicy obsługi szkoły z naszego Liceum udali się na wycieczkę z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Pierwszym punktem wycieczki był Spreewald, nazywany niemiecką Wenecją, ze względu na wyjątkowy rozlewiskowy krajobraz rzeki Szprewy. To właśnie kanałami tej rzeki uczestniczy wycieczki popłynęli w 3 godzinny rejs tzw. kahnami – łodziami podobnymi do gondoli, napędzonymi specjalnym kijem do wiosłowania, podczas którego mogli podziwiać piękno tego terenu i malownicze krajobrazy w jesiennej odsłonie oraz uczestniczyć w degustacji smakołyków, z których słynie ten rejon np. sprewaldzkich ogórków w różnych zalewach.
Kolejnym punktem wycieczki był Park Mużakowski znajdujący się na granicy polsko-niemieckiej będący obiektem wpisanym na listę UNESCO. Fundatorem parku był książę Herman von Puckler-Muskau, który po latach podróżowania po Europie, był tak zachwycony parkami krajobrazowymi Anglii, że w XIX wieku założył własny ogród nad Nysą Łużycką. Podczas długiego, słonecznego spaceru nauczyciele podziwiali piękne okazy przyrody znajdujące się na terenie parku i słuchali z zaciekawieniem historii tego terenu i samego Puckera, o którym opowiadała w interesujący sposób Pani przewodniczka. Pierwszy dzień wycieczki zakończył się wspólną kolacją i integracją w hotelu.
Drugiego dnia uczestnicy wycieczki udali się do Bolesławca, w którym spędzili prawie cały dzień. Głównym puntem programu była wizyta w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, w którym nauczyciele obejrzeli film pokazujący etapy wytwarzania tych unikatowych naczyń, wysłuchali historii tego miejsca oraz mogli pooglądać wystawy historyczne oraz te współczesne. Ostatnim elementem wycieczki było zwiedzanie wybranych miejsc na mapie Bolesławca (m.in. rynek) i wspólny obiad.
Wszyscy uczestnicy wycieczki w pełni zadowoleni, zintegrowani, wypoczęci i nasyceni pięknymi widokami wrócili bezpiecznie w sobotę do Oławy.
Dziękujemy wszystkim, którzy nominowali nas do nagrody Szkoła Roku 2022 w Plebiscycie Edukacyjnym Gazety Wrocławskiej!
Wycieczka do Opola
13 października uczniowie klasy 3Ep wspólnie z wychowawczynią, prof. Martą Słomką, oraz prof. Małgorzatą Sajur udali się na wycieczkę do Opola. Głównymi punktami programu były odwiedziny w Muzeum Piosenki oraz zwiedzanie Amfiteatru, ale nie zabrakło też innych atrakcji. Już sama wspólna podróż pociągiem była niesamowitą przygodą. Nie mniej wrażeń dostarczył nam spacer kolorowymi ulicami miasta na plac wolności, zwiedzanie rynku, czy wędrówka słynną aleją gwiazd. Wyprawa ta okazała się nie tylko świetną okazją do zacieśnienia koleżeńskich więzi, ale też ujawniła wiele ukrytych muzycznych talentów drzemiących w uczniach naszej szkoły, które można mieć nadzieję, że wkrótce objawią się także na szerszym forum.
W dniach 3-7 października dziesięcioro uczniów z naszej szkoły pod opieką pani mgr Marty Słomki wzięło udział w odbywających się w Starym Młynie w Drzemlikowicach tygodniowych warsztatach teatralnych pracy z ciałem prowadzonych przez pana Józefa Markockiego zawodowego aktora, twórcę Wrocławskiego Teatru Formy, niegdyś aktora Wrocławskiego Teatru Pantomimy H. Tomaszewskiego. Celem zajęć było przybliżenie młodzieży techniki pantomimicznej oraz wspólne podjęcie refleksji nad hasłem przewodnim tegorocznego spotkania Strefa wolności - stop przemocy. Całotygodniowa praca naszego zespołu zwieńczona została spektaklem emitowanym przez oławską telewizję kablową i wzmiankowanym w gazecie powiatowej. Pragnąc podzielić się z wami wspaniałymi przeżyciami tego wyjątkowego czasu pełnego wytężonej pracy, ale też przyjacielskich rozmów, wspólnych posiłków i okazji do lepszego poznania siebie samego i innych ludzi, postanowiliśmy uchylić wam rąbka tajemnicy ujawniając niepublikowane jeszcze zdjęcia zza kulis.
Od września klasy I uczestniczyły w zajęciach integracyjnych prowadzonych przez pedagoga szkolnego, panią Irenę Lech. Zaproponowane gry i zabawy pomogły w przezwyciężeniu początkowych barier komunikacyjnych, dostarczyły wielu ciekawych informacji o zainteresowaniach, pasjach i dotychczasowych sukcesach. Stworzyły uczniom możliwość autoprezentacji i bliższego poznania kolegów i koleżanek. Pokazały, że choć wszyscy się od siebie różnimy, mamy też wiele cech wspólnych, które pomagają budować zgrane zespoły klasowe. Koło współpracy uświadomiło, że tylko dzięki współdziałaniu wszystkich członków grupy jesteśmy w stanie osiągnąć cel. Wszyscy dobrze się bawili, czasem uzupełniając zajęcia własnymi pomysłami (klasa IE odtańczyła na zakończenie belgijkę, a klasa IB wykorzystała stojące w sali pianino i w czasie przerwy urządziła koncert). Bardzo dziękujemy Pani Annie Ślipko z Centrum Kultury i Sztuki, Pani Janinie Kordys z Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Pani Elżbiecie Poliświat z Ośrodka Kultury, za użyczenie sal w których mogły odbyć się nasze zajęcia.
Klasom I życzymy, aby radość z bycia razem, wzajemna życzliwość i chęć współpracy towarzyszyła im przez wszystkie lata spędzone w naszej szkole.
Irena Lech
Dyrekcja szkoły serdecznie dziękuję pani Irenie Lech za niewyczerpane pokłady zaangażowania i kreatywności, z jakimi podjęła trud wprowadzenia Pierwszoklasistów w społeczność LO Nr I. Przy okazji dziękujemy Wychowawcom za zapał, z jakim włączyli się w zaproponowane klasom I zajęcia.
Jolanta Szewczyk i Małgorzata Pietrzycka
Dzisiaj (21 października) nasza szkoła brała udział w akcji Różowa wstążeczka, której celem jest zapoznanie ludzi z problematyką raka piersi poprzez m.in. profilaktykę. Różowa wstążeczka jest międzynarodowym symbolem oznaczającym walkę z rakiem piersi. Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły w większości ubrali się dziś na różowo i brali udział w marszu ulicami Oławy.
Organizatorkami akcji w szkole są prof. Małgorzata Żydło i prof. Małgorzata Sajur.
Dzisiaj odbył się IX Powiatowy Konkurs Ortograficzny (etap szkolny). Uczniowie napisali dyktando pt. „Arcyzmagania żądnego wrażeń kandydata na mistrza ortografii".
Spośród naszych uczniów do konkursu zgłosiło się 125 osób ze wszystkich poziomów klas. Najlepszych trzech uczniów przejdzie do etapu finałowego, który odbędzie się w listopadzie.
Organizatorem konkursu jest polonistka Blandyna Rosół-Niemirowska.
No i doczekaliśmy się! Tajwan, czyli mały, pomocniczy budynek naszej szkoły został oficjalnie otwarty po trwającym ponad 4 miesiące remoncie. Zmiany widać gołym okiem – ponury do tej pory budynek teraz przyciąga uwagę każdego przechodnia. Bo i jest na co popatrzeć: pięknie odnowiona elewacja, nowe zadaszenie, wzmocnione i ocieplone fundamenty, lśniące bielą okna i drzwi wejściowe, które aż zapraszają, aby przez nie wejść. A w środku... Odnowiony korytarz zachowujący jednak swój dawny styl, jasne sale lekcyjne, toalety na każdym piętrze…
Choć użytkujemy go już od 2 tygodni, to dopiero dzisiaj, 17 października, dokonano jego uroczystego otwarcia. Wśród zaproszonych gości byli obecni przede wszystkim ci, których staraniem mogło się to dokonać: pan Starosta Oławski – Zdzisław Brezdeń, Przewodniczący Rady Powiatu – Tadeusz Kułakowski, wicestarosta Witold Niemirowski, Beata Koziarska – Skarbnik Powiatu Oławskiego i Kazimierz Sewioło – Prezes firmy „DOMUS” – wykonawca prac budowlanych. Obecni byli także radni naszego powiatu, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych podległych Starostwu, pani Magdalena Bronowicka-Romei – Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia, Bartłomiej Marcinów – Komendant Państwowej Straży Pożarnej, Magdalena Sienkiewicz – Dyrektor Sanepidu, Krzysztof Pękala – Prezes ZWiK Oława i ks. Leszek Woźny – proboszcz parafii śś. Piotra i Pawła.
Uroczystość rozpoczęła się przed wejściem do budynku, gdzie pan Starosta Zdzisław Brezdeń wraz z panią dyr. Jolantą Szewczyk przecięli wstęgę. Po tej ceremonii wszyscy udali się na 2 piętro, gdzie prof. Piotr Wróbel oficjalnie powitał wszystkich zaproszonych i krótko przedstawił historię budynku. Wcześniej uczestnicy mogli obejrzeć film-prezentację zdjęć ilustrujących budynek w jego przedwojennej formie i przeznaczeniu, oraz powojennych - przed, w trakcie i już po remoncie. Film przygotował Karol Lech (kl.3d), za co bardzo mu dziękujemy.
Po prezentacji głos zabrał Starosta Zdzisław Brezdeń. Wspomniał o pracach przygotowawczych do remontu, o tym, że inwestycję zrealizowano w ramach programu „Polski Ład”, i o tym, jak bardzo starano się zadbać, aby było to miejsce przyjazne uczniom, a zarazem zachowało swój oryginalny wygląd i klimat.
W swoim wystąpieniu dyr. Jolanta Szewczyk wspomniała najpierw panią dyr. Małgorzatę Peremicką, która była od początku tych prac i czuwała nad ich przebiegiem prawie do samego końca. A wspominając swoją przygodę z Tajwanem zaznaczyła, że właśnie tutaj, a nie w budynku głównym, był jej pierwszy gabinet zajęciowy.
Przewodniczący Rady Powiatu, pan Tadeusz Kołakowski przypomniał ciekawy wątek z historii tego miejsca. To tu właśnie w czasie powodzi z 1997 roku mieścił się punkt zaopatrzenia w różnego rodzaju produkty potrzebne mieszkańcom.
I jako ostatni głos zabrał pan Kazimierz Sewioło, prezes firmy „DOMUS”. Wspomniał o bardzo dobrej współpracy z inwestorem, czyli Starostwem, a także o osobistych staraniach, aby wszystko wypadło jak najlepiej.
17 października klasa 1Ep wraz z prof. E. Nowicką, prof. M. Garbowską i prof. T. Gałwiaczkiem wybrała się do Międzygórza na Śnieżnik.
Po dojechaniu na miejsce wszyscy udaliśmy się w drogę na górę. Mimo ciężkiego szlaku dotarliśmy do schroniska, a następnie zdobyliśmy szczyt, z którego mogliśmy podziwiać niesamowite jesienne widoki.
Pogoda dopisywała nam przez cały dzień co dodatkowo umiliło spacer.
Dzięki Panu Tomaszowi mogliśmy dowiedzieć się wielu interesujących ciekawostek na temat miejsca naszej wycieczki i nie tylko, za co jesteśmy bardzo wdzięczni.
Wieczorem wróciliśmy do Oławy i mimo zmęczenia byliśmy zadowoleni z naszej pierwszej wycieczki.
W imieniu własnym oraz całego Grona Pedagogicznego bardzo dziękujemy za wszystkie piękne życzenia, które otrzymałyśmy od Was z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wasz uśmiech motywuje nas bardziej niż jesteście sobie w stanie wyobrazić...
Pozdrawiamy Was serdecznie.
Jolanta Szewczyk i Małgorzata Pietrzycka
dyrekcja LO Nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie
W czwartek, 13 października, w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia Medali za Długoletnią Służbę przyznawane przez Prezydenta RP. Wśród odznaczonych była nasza Pani Profesor Blandyna Rosół-Niemirowska, która otrzymała Złoty Medal, a wręczył go minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Pani Profesor była jedną z czterech nauczycieli z Dolnego Śląska, którą wytypował Dolnośląski Kurator Oświaty.
Gratulujemy Pani Profesor tego wyróżnienia. To i dla nas, społeczności Liceum, powód do dumy i radości. Dziękujemy za wszystkie lata przepracowane w naszej szkole, wszystkie przedsięwzięcia naukowe i kulturalne, wielkie zaangażowanie w edukację i wychowanie młodego pokolenia i za wyrafinowane i wielce inspirujące rozmowy, które zawsze towarzyszyły naszym spotkaniom.
Społeczność LO
Jasna Góra zdobyta!… Ale czy matura zdana?… O tym to się przekonamy w przyszłym roku. W każdym razie dla 84 czwartoklasistów z naszego LO piątkowy poranek (7 października) zaczął się nie zajęciami w szkole, ale od podróży do Częstochowy, by tu, przed ikoną Matki Boskiej, prosić o duchowe wsparcie na ten jeden z najważniejszych w życiu egzaminów. Modliliśmy się o to w kapicy Cudownego Obrazu na Mszy św., którą koncelebrował ks. Adam Bilski, nasz katecheta i duszpasterz.
Przed nabożeństwem mieliśmy okazję zwiedzić zakamarki klasztoru z przewodnikami. Szkoda, że przyjechaliśmy z małym opóźnieniem, co skutkowało tym, że zamiast godzinnego zwiedzania musieliśmy się zadowolić połową tego czasu. Ale było warto. Przewodnicy mówili ciekawie i z zaangażowaniem. Wprowadzili nas w miejsca, które dopiero od niedawna są dostępne turystom, jak również te, które „od zawsze” są na trasie odwiedzin Sankturatium. Wiele mówili o samej ikonie Matki Boskiej – przypuszczalnej historii jej powstania, legend z tym związanych i o tym, jak znalazła się właśnie w Częstochowie wraz z paulinami.
Po Mszy św. odbyliśmy krótką, ale absolutnie niezbędną sesję fotograficzną, a po niej, kto chciał, udał się na zakup pamiątek lub na małe co nieco przed podróżą. W Oławie zameldowaliśmy się po godzinie 16.
W pielgrzymce oprócz uczniów wzięli udział nasi nauczyciele: Anna Tyszecka, Joanna Kłaczek, Barbara Guglas, Inga Sławik-Kubiak, ks. Adam Bilski i Piotr Wróbel.
Kraina wygasłych wulkanów
5 października uczniowie klasy 1Bp, pod opieką wychowawcy prof. Iwony BILIŃSKIEJ oraz prof. Agaty ŻYDŁO, wspólnie spędzali czas na wyjeździe integracyjnym, który jednocześnie połączony był z lekcją biologii i geografii. Pierwszym miejscem pobytu była miejscowość Nowy Kościół, gdzie w lesie uczniowie pod okiem przewodnika geologa, poszukiwali agatów. Następnie udali się do warsztatu, w którym znalezione agaty poddane zostały obróbce. Była to doskonała zabawa, ale też lekcja geologii o skałach, minerałach i przeszłości geologicznej naszego regionu. Następnym punktem programu była wycieczka na Śląską Fudżijamę, czyli wygasły wulkan Ostrzyce, który jest również punktem widokowym. Podczas spaceru podziwialiśmy jesienne krajobrazy okolicznych lasów. Po południu w doskonałych humorach cali i zdrowi wróciliśmy do Oławy.
26 września w naszej szkole miał miejsce Europejski Dzień Języków Obcych, w ramach którego odbył się konkurs wiedzy o krajach europejskich. W tym konkursie startowali przedstawiciele klas naszej szkoły. Uczniowie odpowiadali na pytania używając aplikacji Kahoot. Zwycięzcami zostali uczniowie klasy 2B. Drugie miejsce zajęła klasa 3E. Trzecie miejsce przypadło 1E. Jury wyłoniło też zwycięzców konkursu plastycznego związanego z imprezą. Wygrała Julia Brożek (1F), drugie miejsce przypadło dla Eryka Nowaka (2C), trzecia została Dominika Sielewicz (3C).
GRATULUJEMY!!!
A po konkursie wszyscy uczniowie będący w auli szkoły zatańczyli belgijkę pod przewodnictwem Alicji Marmulewicz z 4B.
Do zobaczenia za rok!
Po dwóch miesiącach pełnych wypraw w poszukiwaniu inspiracji, spotkań z niezwykłymi, pełnymi pasji ludźmi i chwil spędzonych w samotności, jako że ona jest mędrców mistrzyni, z nową energią i zapałem zapraszamy Was do udziału w kolejnej edycji tak lubianego przez was szkolnego plebiscytu Opowiadanie miesiąca. Natchnieni Waszym entuzjazmem zarówno po stronie naszych pisarzy jak i ich wiernych czytelników w tym roku postanowiliśmy poszerzyć nieco pole literackich popisów, dzieląc prace na dwie kategorie: opowiadania i wiersze. Ponadto, dostrzegając niezwykły potencjał naszych młodych artystów pozwalający im sięgać, gdzie wzrok nie sięga, jeszcze wyżej zawieszamy poprzeczkę, kierując nurty Waszych myśli w stronę klasycznych dzieł malarskich poprzez wyznaczenie w każdym miesiącu obrazu, który ma być inspiracją dla Waszej twórczości. Na przełomie września i października proponujemy Wam obraz Caspara Davida Friedricha Wędrowiec nad morzem mgły, owiany mgłą tajemnicy, w której być może unosi się nie tylko zapach samotności, ale i nutka jesiennej chandry, która - mamy nadzieję - obca jest naszym pisarzom. Poszukujących bliższych informacji o dziele i autorze odsyłam na stronę https://liblink.pl/N2gsTaDD79 Na wasze prace tradycyjnie czekamy do 15 października. Chwytajcie zatem za pióra, bo czas jest krótki. Ars longa vita brevis, Kochani. Niech muza Słowackiego i Mickiewicza będzie z Wami.
Z poważaniem
koordynator konkursu
Marta Słomka
Regulamin: Plebiscyt_-_opowiadanie_miesiaca_(1).docx
REGULAMIN KONKURSU LITERACKIEGO
„SKĄD MÓJ RÓD"
I
ORGANIZATORZY
1. Organizatorem konkursu jest Starostwo Powiatowe w Oławie oraz Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Oławie.
2. Konkurs organizowany jest we współpracy z Narodowym Forum Kresowym.
3. Konkurs objęty jest patronatem Starosty Oławskiego.
4. Konkurs trwa od 1 października 2022 do 4 listopada 2022 r.
5. Celem konkursu jest:
* Poznawania losów swojej rodziny
* Budowanie tożsamości narodowej
* Wyławianie młodych talentów literackich
* Rozwijanie wyobraźni historycznej
6. Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach dla uczniów z Powiatu Oławskiego:
* uczniowie szkół podstawowych klas 7 – 8,
* uczniowie szkół ponadpodstawowych.
II
WARUNKI KONKURSU
1. Przedmiotem konkursu jest przedstawienie w formie pisemnej wybranego fragmentu historii rodzinnej.
2. Prace nie mogą przekraczać 3 stron maszynopisu formatu A4, przy 12 pkt. czcionce.
3. Prace mogą mieć charakter opisu dziejów rodu lub wywiadu z członkiem rodziny.
4. Prace winny być złożone do 4 listopada 2022 r. w sekretariacie szkoły uczestnika Konkursu, a następnie przekazane do Starostwa Powiatowego – Wydział Oświaty.
5. Prace mogą być ilustrowane rodzinnymi dokumentami i fotografiami.
6. Prace powinny być opisane z podaniem imienia i nazwiska ucznia, nazwy szkoły i klasy oraz mail lub numer telefonu ucznia.
7. Powołane przez Organizatorów Jury, w składzie: Stanisław Srokowski – pisarz kresowy – przewodniczący jury, Witold Niemirowski – sekretarz jury, Blandyna Rosół-Niemirowska, Maria Parys nauczyciele języka polskiego i Dorota Semeniuk-Kwaśnicka nauczyciel historii, konkursu oceni nadesłane prace w dwóch kategoriach:
a) szkół podstawowych klasy 7 i 8
b) szkół ponadpodstawowych
Jeśli w danej szkole weźmie udział w konkursie więcej niż 5 uczestników, szkoła typuje 3 najlepsze prace dla jurorów.
8. Jury zwracać będzie uwagę przede wszystkim na wartość literacką, język, wiarygodność i autentyczność pracy.
9. Zgłoszenie do konkursu jest jednoznaczne z oświadczeniem, że praca jest własna i autor zgadza się na jej publikację lub inny sposób udostępniania przez organizatorów.
10. Nazwiska nagrodzonych i wyróżnionych uczestników zostaną podane do wiadomości publicznej przez media działające w Powiecie Oławskim.
11. Laureaci otrzymają nagrody podczas specjalnej uroczystości przygotowanej przez organizatorów.
12. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo bezpłatnego prezentowania i publikacji prac konkursowych w celach promocyjnych.
13. Nagrodzone prace przechodzą na własność organizatorów.
14. Decyzje jury konkursu są ostateczne.
15. Przesłanie prac jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu przez autorów, a w przypadku osób niepełnoletnich przez ich prawnych opiekunów.
16. Prace nie będą odsyłane autorom.
Powered by aSc EduPage