Zaproszenie na zebrania
1 kwietnia br. o godz. 17.00 zapraszamy Rodziców klas 1 - 4 na spotkania z Wychowawcami. Do zobaczenia.
Dyrekcja LO Nr I w Oławie.
Pobierz plik z porządkiem spotkań:
1 kwietnia br. o godz. 17.00 zapraszamy Rodziców klas 1 - 4 na spotkania z Wychowawcami. Do zobaczenia.
Dyrekcja LO Nr I w Oławie.
Pobierz plik z porządkiem spotkań:
W dniu dzisiejszym (31.03) członkowie Szkolnego Koła Teatralnego pod opieką p. Marty Słomki wzięli udział w warsztatach teatralnych pod kierunkiem pana Krzysztofa Brzazgonia – aktora Teatru Polskiego. Zajęcia trwające w godzinach od 9:00 do 12:00 tym razem niemal w całości poświęcone były przygotowaniom do czerwcowej premiery i obfitowały w niespodzianki i nowe odkrycia. Pierwszym z nich była zmiana miejsca próby, która tym razem dzięki uprzejmości księdza proboszcza odbyła się w Centrum Formacji przy parafii Piotra i Pawła od lat współpracującej z naszą szkołą, a w sposób szczególny z Kołem Teatralnym. Kolejną niezwykłą obserwacją był fakt, że czas wobec ogromu pracy związanego z pracą nad spektaklem oraz przyjemności związanej z przebywaniem w towarzystwie osób życzliwych i pełnych pasji, staje się wielkością dalece względną i mija zawsze zdecydowanie za szybko. Po zajęciach uczniowie wracali zmęczeni, lecz ubogaceni nową wiedzą i umiejętnościami, bardziej pewni siebie i swoich talentów, a nawet zaryzykować by można i takie stwierdzenie, że szczęśliwsi i pełni nadziei na więcej wartościowych spotkań.
Z przyjemnością informujemy, że prace plastyczne wykonane przez uczennice naszej szkoły zostały docenione w konkursie organizowanym przez Oławskie Hospicjum Domowe Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w ramach Pól Nadziei.
Tegoroczny konkurs pod hasłem „15 lat razem dla nadziei” był zaadresowany do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Naszą szkołę reprezentowały prace: Alicji Waś, Pauliny Kowcz, Aleksandry Kłosowskiej i Danilla Kuchera.
Plakat Pauliny Kowcz z klasy 2C uzyskał pierwsze miejsce w konkursie a haft Aleksandry Kłosowskiej z 1D – miejsce drugie.
Serdecznie gratulujemy laureatkom.
I.S-K.
24 marca aż 64 osoby połączonych klas 1A i 2A przybyły do zaprzyjaźnionego Domu Europy we Wrocławiu – siedziby Komisji Europejskiej, gdzie miały możliwość uczestnictwa w lekcjach europejskich prowadzonych przez dobrze znanego naszym uczniom pana Rafała Gwizda. Wśród nich byli również członkowie grupy EPAS Oława funkcjonującej w ramach programu Parlamentu Europejskiego Szkoła Ambasador, w którym działamy prężnie od ponad roku.
W ramach zajęć odbyliśmy dwa panelowe zajęcia: Unia Europejska – czym jest i czym się zajmuje oraz Mobilność zawodowa w Unii Europejskiej. Oczywiście obowiązkowo poruszony został temat prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. Uczniowie słuchali z zaciekawieniem, odpowiadali na pytania eksperta jak i zadając swoje rozwiewali wątpliwości na nurtujące ich zagadnienia.
Dziękujemy panu Rafałowi za spotkanie i gościnę w Domu Europy.
Opiekę nad uczniami sprawowały Starsze Ambasadorki EPAS – Program Parlamentu Europejskiego – Szkoła Ambasador – pani dyrektor Jolanta Szewczyk i prof. Aleksandra Skibińska-Brzezicka oraz wychowawczyni klasy 1A prof. Elżbieta Solarska.
24 marca klasy 1A i 2A, które realizują przedmiot innowacja prawna wspólnie wybrały się do Wrocławia na obserwację rozprawy oraz szereg ciekawych spotkań, które specjalnie dla nich zostały zaplanowane. Takie wyjazdy jak ten są wpisane w innowację, które jest prowadzona w tych klasach. Dla klasy 2A taki wyjazd nie był nowością, ale klasa 1A po raz pierwszy miała możliwość odbyć tak wyjątkową lekcję. Przewodnikiem po Sądzie i naszym opiekunem merytorycznym była jak zwykle uwielbiana przez uczniów Sędzia Ewa Kłak-Dybką, której bardzo za wszystko dziękujemy.
Obie klasy obserwowały rozprawę w III Wydziale Karnym Sądu Okręgowego we Wrocławiu, podczas której został wydany na ich oczach wyrok 10 lat pozbawienia wolności. Sprawa, która odbywała się w największej Sali w SO, dotyczyła pobicia ze skutkiem śmiertelnym, a skład orzekający liczył 2 Sędziów i 3 ławników. Przewodniczył SSO pan Michał Kupiec. Mieliśmy okazje obserwować wyjaśnienia oskarżonego, przemowy końcowe, zeznania biegłych oraz samo wydanie wyroku w mieniu RP. Po raz kolejny wiedza teoretyczna zdobyta na lekcjach mogła znaleźć potwierdzenie w praktyce, co jest założeniem innowacji edukacja prawna. Podczas pobytu w sądzie klasy uczestniczyły również w warsztatach z Policjantem, który konwojuje podejrzanych do sądu na rozprawy, mogła wysłuchać jego bardzo ciekawego wykładu o specyfice swojego zawodu, ale również zobaczyć naocznie wiele narzędzi, które wykorzystuje w swojej pracy. Oprócz tego uczniowie rozmawiali z aplikantami KSSiP i aplikantami radcowskimi, zwiedzili Bibliotekę Sądową, weszli do jednej z najnowocześniejszych sal sądowych 101 w SO z wydzielonym pomieszczeniem dla najbardziej niebezpiecznych oskarżonych oraz byli w Przystani Mediacji.
Organizatorem wyjazdu była wychowawczyni klasy 2A prof. Aleksandra Skibińska-Brzezicka, która pełniła opiekę nad uczniami z panią dyrektor Jolantą Szewczyk oraz wychowawcą klasy 1A prof. Elżbietą Solarską.
W dniach 21-22 marca br., na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego odbył się etap centralny XI edycji Olimpiady Wiedzy o Mediach, do którego zakwalifikował się Patryk Jezierski.
Dzięki znalezieniu się w gronie laureatów etapu okręgowego z Dolnego Śląska, Patryk dotarł do finału Olimpiady. W trakcie dwudniowej rywalizacji na uczestników czekało zmierzenie z testem z zakresu m.in. historii mediów, komunikacji społecznej, dziennikarstwa obywatelskiego, technik informatycznych, języka oraz mediów na świecie.
Następnie wzięli udział w spotkaniu z red. Anną Hałas, która podzieliła się dziennikarskimi doświadczeniami. Olimpijczycy mieli okazję zwiedzić studio telewizyjne UW, Akademickie Radio Kampus oraz Laboratorium Badań Medioznawczych. Zwieńczeniem dnia była wizyta w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Dostając się do finału, Patryk pokonał setki innych uczestników na etapie szkolnym i okręgowym. Tym bardziej jesteśmy dumni, że przedstawiciel społeczności Sobieskiego, dzięki swojemu zaangażowaniu i ciężkiej pracy, osiągnął tak wspaniały wynik. Jest to dowód, że pasja i wytrwałość prowadzą do niezwykłych osiągnięć. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Zwolnieni z teorii – zespół DX
Prezentujemy kolejny ostatni już zespół biorący udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii w składzie: Daria Kotowska, Karina Kościuk, Julia Łabowska, Lena Czechowska, Veronika Ivchenko, Maja Szołdrowska. Zespołem opiekuje się prof. Paulina Wasilko.
Projekt zespołu DX ma na celu podniesienie świadomości na temat dysleksji jako specyficznych trudnościach oraz jej wpływu na rozwój osób dotkniętych tym schorzeniem. Dziewczyny skupiają się na dysleksji, dostępnych metodach radzenia sobie z nią, a także na strategiach terapeutycznych i edukacyjnych, które wspierają osoby z dysleksją. Głównym celem projektu jest wsparcie osób zmagających się z takimi trudnościami.
W ramach działań przygotowaliśmy ulotki informacyjne, zorganizowaliśmy spotkania z klasami oraz prowadzimy profile na TikToku i Instagramie. Chcemy również rozszerzyć naszą działalność poza teren szkoły, docierając do szerszej grupy odbiorców.
Wczoraj, 29 marca, w telewizji TVN został wyemitowany kolejny odcinek popularnego programu MAM TALENT. Wystąpiła w nim Zosia Biega z klasy 4B wraz z innymi zawodnikami sumo, którzy w programie prezentowali ten japoński sport jednocześnie łamiąc stereotypy związane z sumo. Pokazywali swoja pasję do sportu i niezwykłe umiejętności, które posiadają. A wśród nich była nasza Zosia!
Zosia Biega to brązowa medalistka mistrzostw Europy, złota medalistka mistrzostw Polski, brązowa medalistka drużynowych mistrzostw Polski oraz wielokrotna medalistka pucharów Polski. Na co dzień trenuje w klubie MKS Juvenia Wrocław pod okiem trenerki Aleksandry Grygiel-Lis, ale również jest reprezentantką kadry narodowej.
Zosiu – jesteśmy bardzo dumni i gratulujemy Ci wspaniałego występu, a wszystkich zachęcamy do obejrzenia występu Zosi.
Pod takim tytułem odbyła się VIII edycja Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Sybirackiej pod patronatem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty. Finał miał miejsce 27 marca w Domu Edyty Stein (św. Benedykta od Krzyża ) we Wrocławiu. Z naszej szkoły do tej szlachetnej rywalizacji stanęli: Patryk Jezierski (3A) z utworem Ingi Czechowicz pt. „O Boże! Wyrwij mnie z rozpaczy”, oraz Hubert Surdel (2D), który zaprezentował wiersz Wandy Arasimowicz pt. „Szczypta soli”. Panowie przygotowywali się pod kierunkiem nauczycieli języka polskiego: dyr. Jolanty Szewczyk i prof. Beaty Chlebnej.
Choć nie zdobyli żadnej nagrody, to jednak zaprezentowali się wyśmienicie.
Gratulujemy udziału i wrażliwości na piękno poezji.
28 marca, w Oleśnicy odbył się finał międzypowiatowy w piłce ręcznej chłopców. Nasz drużyna okazała się najlepsza spośród wszystkich zakwalifikowanych do turnieju! To wielki sukces naszej reprezentacji i trenera prof. Bogusława Piotrowskiego.
Nasza drużyna wystąpiła w składzie: Wojciech Biela (4B), Igor Bielenda (3C), Adrian Burtan (4D), Adam Chrząstowski (3E), Gracjan Kosecki (4A), Daniel Kudela (4D), Jakub Kudela (4B), Kacper Kulesza (2E), Michał Łabowski (3B), Filip Pieszczek (4B), Borys Szachniewicz (1A), Błażej Szpineta (4D) i rezerwowy: Adrian Białek (4B).
Gratulujemy!
W dniu 25 marca klasy 2F i 2E wzięły udział w Konferencji Pomocy Zdrowia Psychicznego pt. „W stronę szczęścia”. Wydarzenie rozpoczęła dr nauk med. Barbara Dziadkowiec-Pacek, która opowiadała o psychiatrii dzieci i młodzieży oraz kryzysach emocjonalnych w wieku dorastania. Następnie mgr Dominika Kędzierska-Dumańska wytłumaczyła współczesne teorie szczęścia, a mgr Lech Stempel udowodnił, że punkt widzenia rzeczy szczęśliwymi lub nie zależy od punktu siedzenia. Konferencję zakończyła mgr Jolanta Malanowska, wyjaśniając, że szczęścia można się... nauczyć.
Dla wszystkich uczestników przygotowany był słodki poczęstunek. Klasy, ze względu na merytoryczną wartość wystąpień oraz świetną atmosferę wspominają wydarzenie bardzo pozytywnie.
Dziękujemy prelegentom za intrygujące informacje, a pani Danucie Trosce, dyrektor PPP w Oławie i jej współpracownikom za organizację wydarzenia i zaproszenia nas na nie.
Oliwia Pilch, kl. 2F
W marcu odbył się Turniej Par Mieszanych w piłce siatkowej, organizatorem którego był ZS im. Zjednoczonej Europy w Oławie. Z 16 drużyn najlepsza okazała się para z naszej szkoły: Amelia Dobrowolska oraz Tymoteusz Mijał, a 3 miejsce wywalczyli Zosia Mruk z Adamem Cwynar.
Ogromnie gratulujemy!
Nasza szkole reprezentowali również: Ola Bodnar, Michał Falkiewicz, Łucja Werner oraz Borys Sobkowiak.
Opiekunem naszych siatkarzy była prof. Malgorzata Sajur.
Kapnij dla Afryki – wyjątkowe spotkania i wyjątkowa akcja
26 marca klasa 2A i 2C uczestniczyły w spotkaniu z Panem Ireneuszem Markowskim, który opowiadał o najbiedniejszych rejonach Kenii. Mówił o morzu potrzeb i o tym jak z innymi wolontariuszami pomaga tamtejszej ludności oraz jak w tą pomóc mogą zaangażować się uczniowie naszej szkoły. Uczniowie byli poruszeni opowieścią Pana Markowskiego i słuchali z poruszeniem i zaciekawieniem.
Dziękujemy prof. Agacie Żydło za zorganizowanie tego wyjątkowego spotkania.
Nasze Liceum włącza się do akcji! Szkolne Koło Wolontariatu ogłasza zbiórkę
Co zbieramy?
Kredki, długopisy, flamastry, ołówki, gumki do mazania, strugawki, kolorowanki dla dzieci
Gdzie zbieramy?
Sala 34 – prof. Aleksandra Skibińska-Brzezicka
Sala 61 – prof. Agata Żydło
24 marca klasa 1B wraz z wychowawcą prof. Malgorzata Sajur i prof. Agata Żydlo odbyła wycieczkę do Warszawy.
Klasa uczestniczyła w warsztatach ekologicznych w Centrum Elektroekogii na temat elektrośmieci. Następnie zwiedzali Narodowe Centrum Kopernika poznając i doświadczając wielu zagadek naukowych.
Poza tym były wspólne zdjęcia i miłe spędzanie czasu połączone z radosnym śpiewem.
18 marca klasa 3A społeczno-prawa realizująca przedmiot wiedza o społeczeństwie w zakresie rozszerzonym udała się na długo wyczekiwany wyjazd edukacyjny do Sądu Okręgowego we Wrocławiu, rozpoczynając tym samym jako pierwsza wyjścia w ramach różnorodnych działań podejmowanych w naszej szkole w ramach miesiąca edukacji prawnej.
Wyjazd był możliwy dzięki Sędzi Sądu Okręgowego we Wrocławiu i niewątpliwie przyjaciela naszej szkoły Pani Ewie Kłak Dybce, która również przez cały czas nam towarzyszyła, pełniąc rolę przewodniczki po zakamarkach tego wielkiego kompleksu budynków sądowych.
Uczniowie uczestniczyli jako publiczność w rozprawie w sprawie karnej prowadzonej przez Sędzię Magdalenę Bielecką orzekającą w Wydziale III Karnym Sądu Okręgowego we Wrocławiu, dotyczącej przywłaszczenia obrazów znanego wrocławskiego artysty. Wiedzę teoretyczną zdobytą na lekcjach WOS mogli teraz skonfrontować z praktyką, co było dla wszystkich niezwykle emocjonujące.
Mogli również porozmawiać z sekretarzem sądowym, który w bardzo ciekawy sposób przybliżył specyfikę pracy swojego zawodu, aplikantami radcowskimi, którzy opowiadali o ścieżce naukowo-zawodowej, którą muszą pokonać, aby zdobyć swój wymarzony zawód, czy mediatorem, który zwrócił uwagę uczniom na coraz większą rolę mediacji w życiu. Oprócz tego klasa porozmawiała z Panią Policjantką i odwiedziła salę aresztową, z której doprowadzani są podejrzani na sale sądowe, niezwykłą bibliotekę sądową, najnowocześniejszą salę rozpraw w Sądzie Okręgowym i „Przystań Mediacji”.
Opiekę nad uczniami sprawowały organizatorka wyjazdu prof. Aleksandra Skibińska-Brzezicka oraz wychowawczyni klasy prof. Monika Grabowska.
To był bardzo udany dzień, wyjątkowa lekcja wiedzy o społeczeństwie i nade wszystko edukacja prawna w praktyce.
I miejsce w Licealiadzie
Nasi panowie nie mają sobie równych! W Licealiadzie w piłce ręcznej stanęli na najwyższym stopniu podium. Gratulujemy zawodnikom i trenerowi – prof. Bogusławowi Piotrowskiemu!
Skład drużyny:
Wojciech Biela 4B
Igor Bielenda 3C
Adrian Burtan 4D
Adam Chrząstowski 3E
Gracjan Kosecki 4C
Daniel Kudela 4D
Jakub Kudela 4B
Kacper Kulesza 2E
Michał Łabowski 3B
Kaspian Morawski 2E
Filip Pieszczek 4B
Borys Szachniewicz 1A
Mateusz Szewczuk 1C
Błażej Szpineta 4D
rezerwowy – Adrian Białek 4B
Nasze dziewczyny znów dały pokaz siły, ambicji i skuteczności – zajęły II miejsce w Licealiadzie powiatowej w piłce ręcznej! To niemały sukces zważywszy na konkurencję. Gratulujemy dziewczynom i ich opiekunowi, prof. Bogusławowi Piotrowskiemu.
II edycja konkursu
W lutym wśród uczniów klas ósmych szkół podstawowych z powiatu oławskiego oraz klas pierwszych Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie przeprowadzony został konkurs polonistyczno-matematyczny „Sobieski pisze powieść matematyczną” – II edycja. Wbrew pozorom można znaleźć wiele wspólnego między tymi przedmiotami, o czym przekonali się uczestniczy konkursu, reprezentujący w trzyosobowych drużynach Publiczną Szkołę Podstawową Nr 1, Publiczną Szkołę Podstawową Nr 3 , Publiczną Szkołę Podstawową Nr 5, Publiczną Szkołę Podstawową Nr 8, Publiczną Szkołę Podstawową w Drzemlikowicach, Publiczną Szkołę Podstawową w Marcinkowicach oraz klasy pierwsze naszej szkoły.
Celem konkursu było:
Uczestnicy rywalizowali w sześciu konkurencjach. Ich zadaniem było na przykład, napisać propozycję pewnego spostrzeżenia matematycznego w formie haiku, sprawdzić,
czy podróż głównego bohatera powieści Juliusza Verne'a naprawdę trwała osiemdziesiąt dni, rozwiązać zagadki logiczne.
Młodzi ludzie bardzo ambitnie stawili czoła zadaniom, konkurując o miejsca i atrakcyjne nagrody, ale przede wszystkim dobrze się bawiąc. Tym bardziej, że mogli w pełni zaufać rzetelności naszego Jury, w skład którego wchodzili uczniowie klasy 2D naszej szkoły.
Wszystkim dziękujemy za udział. Było nam bardzo miło gościć Was w naszej szkole.
A teraz czas najwyższy na podanie wyników konkursu, którego laureatami zostali:
1 miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 8 w Oławie
2 miejsce – Klasa 1C Liceum Ogólnokształcącego Nr I w Oławie
3 miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa w Marcinkowicach
Serdecznie gratulujemy!
21 marca Samorząd Uczniowski LO NR I zorganizował uczniom naszej szkoły pierwszy dzień wiosny. Tego dnia młodzież naszej szkoły mogła uczestniczyć w wielu przygotowanych specjalnie dla nich darmowych atrakcjach. W akcji pomagali również chętni uczniowie klasy 2B i 2A, za co serdecznie dziękujemy.
DZIEN BEZ PLACAKA zamiast tradycyjnych plecaków książki i przedmioty szkolne można było przynieść w czymś się chce. Kreatywność naszych uczniów była niesamowita!
GOFRY DLA KAŻDEGO – po chrupiące, pachnące i pełne kolorowych pysznych dodatków gofry ustawiały się co przerwę bardzo długie kolejki
MROŻONA HERBATA – orzeźwiająca, zimna herbata dla każdego ucznia Liceum cieszyła się bardzo dużą popularnością
MUZYKA NA PRZERWACH urozmaiciła pierwszy wiosenny dzień
KONKURS Z NAGRODAMI
W ramach realizacji priorytetu ministerialnego dotyczącego profilaktyki zdrowia nasza szkoła jako jedna z 500 w Polsce w styczniu br. przystąpiła do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego Okresowe ABC realizowanego we współpracy z Fundacją Kulczyk Foundation pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Jest to program pilotażowy mający na celu doposażenie szkół w środki higieny menstruacyjnej w roku szkolnym 2024/2025, a także w zebranie kluczowych wniosków dotyczących zapotrzebowania na środki menstruacyjne w szkołach oraz badający poziom świadomości i wiedzy na temat menstruacji wśród młodzieży.
Dnia 24.02 br. odbyło się w naszej szkole spotkanie skierowane do uczniów i uczennic na temat Faktów i mitów dotyczących menstruacji. Wykład poprowadziły przeszkolone edukatorki pani Ewa Pater- Podgórna i Anna Jabłońska. Wzięło w nim udział około 130 uczniów z klas: 1b, 2b, 3b i 2f.
Tego samego dnia klasa 2f pod opieką prof. Pauli Chrustowskiej wzięła udział w dwugodzinnych warsztatach informacyjno-edukacyjnych na temat cyklu menstruacyjnego i higieny intymnej.
W ramach programu szkoła została zaopatrzona w dyspenser środków menstruacyjnych tzw. różową skrzyneczkę oraz zapas środków higienicznych. Szkolne wolontariuszki dbają o stałe zaopatrzenie skrzyneczki. Zgodnie z założeniami pilotażu będą one uzupełniane na bieżąco aż do końca roku szkolnego.
Planowana jest ewaluacja programu, która pozwoli dokładnie zrozumieć potrzeby uczniów i uczennic, a także wskazać obszary wymagające dalszego wsparcia. Badanie przeprowadzane jest w formie anonimowej ankiety online, oraz sporządzanych sprawozdań. Celem jest uzyskanie rzetelnych danych, które pozwolą ulepszyć działania programu i lepiej odpowiadać na potrzeby młodych ludzi w tym zakresie.
Wierzymy, że dzięki wspólnemu zaangażowaniu uda nam się stworzyć bardziej przyjazne środowisko szkolne, wolne od barier i tabu związanych z menstruacją.
Małgorzata Pietrzycka
Szkolna Koordynatorka
Powered by aSc EduPage