Imię Jana III Sobieskiego nadano naszemu Liceum w 1965 roku z okazji XX-lecia istnienia szkoły. Od tego czasu kilka, a może kilkanaście razy obchodzono Dzień Patrona, ale jakoś na trwałe się nie zadomowił. Może teraz uda się wpisać go na stałe w kalendarz imprez szkolnych? Miejmy taką nadzieję.
Początek tej tradycji uczyniliśmy w miniony piątek (15 września) i nie ma co ukrywać – był bardzo okazały. Ale też poprzedziły go bardzo intensywne przygotowania czynione już od pierwszego dzwonka nowego roku szkolnego (plany opracowano znacznie wcześniej). Jak przystało na szkołę chlubiącą się wysokimi ambicjami, postanowiliśmy wykorzystać ten dzień do pogłębienia wiedzy o naszym Patronie. A o pomoc w tym zakresie poprosiliśmy pracowników naukowych, którzy historię rodu Sobieskich oraz bitwy pod Wiedniem zgłębiają od lat i znają znakomicie. Wsparcie w organizacji Konferencji historycznej okazała nam Powiatowa i Miejska Biblioteka „Koronka”, która już wcześniej miała przygotowane plany na uczczenie 340. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej. Dzięki tej współpracy w auli gościliśmy: dra Tomasza Gałwiaczka z wykładem „Jan III Sobieski jako wódz i polityk. Historyczne impresje wokół postaci bohatera narodowego”. Po nim z prelekcją pt. „Stosunki polsko-tureckie w Polsce przedrozbiorowej do połowy XVII wieku” wystąpił dr Stanisław Antoni Bogaczewicz. W drugiej części obchodów głos zabrali: dr hab. Robert Kołodziej z wykładem „Czy wyprawa wiedeńska Jana III Sobieskiego leżała w interesie Rzeczypospolitej?” oraz prof. dr hab. Aleksandra Skrzypietz, która przedstawiła temat „Codzienność wodza podczas wyprawy wojennej. Jan III Sobieski w drodze pod Wiedeń”.
W czasie drugiej części odbyło się także zaprzysiężenie nowoprzyjętych do naszej szkoły uczniów. Na scenie obecni byli reprezentacji klas, którzy, w obecności sztandaru szkoły, złożyli ślubowanie na ręce Pani Dyrektor Jolanty Szewczyk.
W trakcie trwania uroczystości ogłoszono także wyniki konkursów i zawodów sportowych przygotowanych na tę okazję.
Najlepszym w „Szkolnym konkursie wiedzy o Patronie szkoły królu Janie III Sobieskim” okazał się Marek Markiewicz z 3A, na drugim miejscu uplasowały się Kornelia Polańska z 3A i Natalia Gallus z 3C – także z 3A. Trzecie miejsce zajęli Tomasz Bajda z 1A i Hubert Sobieraj z 3A. Na wyróżnienie zasłużyli jeszcze: Marcelina Kędzierska 3A, Kinga Hrycak 3A, Hanna Wasąg 3A, Mateusz Kuzara 1A i Daniel Mioduszewski 2A.
Drugim konkursem był „Szkolny konkurs plastyczny – Patron mojej szkoły – Portret Jana III Sobieskiego”. Pierwsze miejsce przypadło I miejsce Mai Jarzynie 1A, a II miejsce Darii Dudzińskiej 1F. Wyróżnienia otrzymały: Nina Borodzenia 1A, Maria Łakoma 2F, Aleksandra Pytlos 2C i Julia Jaklewicz 1A.
Tego dnia odbył się jeszcze „Turniej piłkarski o puchar Jana III Sobieskiego”. Tytuł najlepszych zdobyli uczniowie z drużyny, w skład której wchodzili: Dominik Radwan – kapitan, Adrian Białek, Igor Romańczukiewicz, Alan Baca, Szymon Piotrowski, Grzegorz Błaszczyk, Karol Lech i Kornel Karkoszka.
Na uroczystości obecni byli także zaproszeni goście: Starosta Oławski Mirosław Kulesza, Burmistrz Oławy Tomasz Frischmann, Wiceburmistrz Oławy Andrzej Mikoda, Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki KORONKA Nina Kordys, pani dr Aleksandra Ziober – Wykładowca Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, a także dyrektorzy oławskich szkół średnich: pani Maria Domaradzka z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie oraz pan Zbigniew Kamieniak z Zespołu Szkół im. Jana Kasprowicza w Jelczu-Laskowicach.
Ważnym momentem Dnia Patrona było także zaprezentowanie gościom muralu autorstwa Kamila Tobiasza, który powstał w części piwnicznej budynku głównego. Przedstawia Jana III Sobieskiego na tle budynku LO – to na części głównej ściany, a z boku husarskie skrzydła, pod którymi można stanąć i zrobić sobie gustowne zdjęcie, co nasi goście chętnie czynili.
Mecenat oraz patronat honorowy nad uroczystościami objęły: Starostwo Powiatowe w Oławie i Urząd Miasta Oława.
Foto...
***
Prof. dr hab. Aleksandra Skrzypietz. Polska historyk, specjalistka w zakresie historii nowożytnej. Od 1990 roku wykładowca na Uniwersytecie Śląskim. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na stosunkach polsko-francuskich w XVII i XVIII w., funkcjonowaniu dworu królewskiego w epoce nowożytnej, dziejach i znaczeniu politycznym rodu Sobieskich, wpływie edukacji na kształtowanie postaw politycznych i obywatelskich oraz roli kobiet w przemianach społeczno-politycznych. W latach 1996, 2010, 2013 i 2017 otrzymała nagrody Rektora Uniwersytetu Śląskiego za działalność naukową, a w 2018 Złotą Odznakę Uniwersytetu Śląskiego za zasługi dla uczelni. Wielokrotna stypendystka Fundacji Lanckorońskich. Autorka książek: Francuskie zabiegi o koronę polską po śmierci Jana III Sobieskiego, Katowice 2009; Królewscy synowie – Jakub, Aleksander i Konstanty Sobiescy, Katowice 2011; Rozkwit i upadek rodu Sobieskich, Warszawa 2014; Jakub Sobieski, Poznań 2015; Królowa Margot. Ostatnia perła Walezjuszów, Warszawa 2016; Franciszek Ludwik de Bourbon, książę de Conti – „obrany król Polski” Saga rodu Kondeuszów, Katowice 2019; Maria Klementyna Sobieska, królowa i Służebnica Boża, Katowice 2022 (współaut. Stanisław Jujeczka); Z Oławy na angielski tron? Maria Klementyna Sobieska, Oława – Bielsko-Biała 2023.
Dr hab. Robert Kołodziej prof. UWr ur. 1969 r. w Częstochowie. Polski historyk, specjalizujący się w historii nowożytnej. Nauczyciel akademicki związany z Uniwersytetem Wrocławskim. W 2001 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie historii na podstawie pracy pt. Niedoszły sejm z 1637 roku. Od 2005 r. adiunkt w Zakładzie Historii Polski i Powszechnej od XVI do XVIII wieku w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. W 2015 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie historii o specjalności historia nowożytna Polski i powszechna, na podstawie rozprawy Ostatni wolności naszej klejnot". Sejm Rzeczypospolitej za panowania Jana III Sobieskiego. Od 2019 r. pracuje w Instytucie Historycznym jako profesor. Zainteresowania naukowe Roberta Kołodzieja koncentrują się wokół problematyki związanej z historią okresu nowożytnego (XVI–XVIII wieku), ze szczególnym uwzględnieniem historii ustroju, dziejów staropolskiego parlamentaryzmu, dziejów dyplomacji oraz edytorstwa źródeł historycznych. Autor ponad stu publikacji naukowych, do najważniejszych należą: Pierwszy sejm z 1637 roku, Toruń 2003; "Ostatni wolności naszej klejnot". Sejm Rzeczypospolitej za panowania Jana III Sobieskiego, Poznań 2014 r. Jest też współwydawcą sześciu tomów akt sejmikowych województw wielkopolskich oraz województwa bełskiego. W najbliższym czasie ukaże się książka jego autorstwa dotycząca sejmików w strukturze parlamentarnej Rzeczypospolitej w czasach Jana III Sobieskiego.
Dr Stanisław Antoni Bogaczewicz, ur. 1959 r. we Wrocławiu, historyk specjalizujący się w badaniach nad dziejami Kościoła Powszechnego i w Polsce. Odbywał studia z zakresu teologii i historii Kościoła na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim pod kierunkiem o. prof. dr hab. Damiana Wojtyski, a następnie na Uniwersytecie Opolskim pod kierunkiem ks. bpa prof. dr hab. Jana Kopca. Był stypendystą Fundacji Lanckorońskich z Brzezia. W ramach projektu badawczego podjętego z inicjatywy Prof. Karoliny Lanckorońskiej przez Polski Instytut Historyczny w Rzymie uczestniczył w pracach zespołu naukowego opracowującego źródła do dziejów Nuncjatury Apostolskiej w Polsce. Jest autorem wielu opracowań poświęconych dziejom Kościoła w Polsce, konsultantem wydawnictw zbiorowych, wystaw, materiałów edukacyjnych, odznaczony m.in.: Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Dr Tomasz Gałwiaczek, historyk kultury, regionalista. W 2006 r. obronił z wyróżnieniem w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego rozprawę doktorską nt. Kształtowanie mentalności chrześcijanina w świetle kazań dominikańskich XVIII wieku. Odbywał stypendia naukowe w Państwowym Uniwersytecie Białoruskim w Mińsku (2001) i Uniwersytecie Gandawskim (2003). Od 2007 r. pracownik, a w latach 2018–2020 naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej, Instytutu Pamięci Narodowej – KŚZpNP we Wrocławiu. Autor, współautor i redaktor naukowy kilkunastu książek oraz bisko 100 prac (naukowych, popularnonaukowych, szkiców, tekstów publicystycznych) poświęconych historii kultury, historii Śląska oraz kulturze religijnej w okresie nowożytnym. Autor i współautor kilkunastu wystaw plenerowych oraz wydawnictw edukacyjnych. W sferze jego zainteresowań badawczych znajdują się zagadnienia historii kultury, historii Śląska (Ziem Zachodnich po 1945 r.), memuarystyka oraz historia turystyki i krajoznawstwa. Uczestnik kilkudziesięciu międzynarodowych, ogólnopolskich oraz regionalnych konferencji naukowych, konsultant, autor i współautor scenariuszy programów telewizyjnych dotyczących dziejów Polski i Śląska, audycji radiowych oraz wystaw.