Klasa 3Ep realizująca przedmiot Wiedza o społeczeństwie w zakresie rozszerzonym, rozpoczęła cykl nietypowych lekcji odbywających się poza tradycyjną salą lekcyjną. Celem tego przedsięwzięcia jest weryfikacja teorii, którą nabyli uczniowie podczas tradycyjnych lekcji WOS-u z praktyką i rzeczywistością.
We wtorek 14 września uczniowie zwiedzili Komendę Powiatową Policji w Oławie. Oprowadziła ich po niej pani aspirant Wioletta Polerowicz, która w niezwykle atrakcyjny sposób przedstawiła uczniom najważniejsze aspekty pracy policjantów oraz pokazała najważniejsze i najciekawsze miejsca, w których pracują oławscy policjanci.
21 września klasa udała się do Zakładu Karnego dla recydywistów w Brzegu. Uczniowie od samego początku czuli, że ten wyjazd nie będzie należał do zwykłych wycieczek. Dane uczniów zostały zweryfikowane pod względem niekaralności, a każdy z uczniów przeszedł drobiazgową kontrolę osobistą. Oprócz krótkiego wykładu o służbie więziennej i strukturze więzień w Polsce uczniowie mieli okazje zwiedzić całe więzienie (korytarz między celami, w których osadzeni są więźniowie, izolatka, miejsce monitorowania cel, sale terapeutyczne, spacerniak itp.), mogli z oddali poobserwować życie osadzonych tam więźniów, obejrzeć dokładnie broń służącą do interwencji i prewencji, porozmawiać z pracującymi tam ochroniarzami, służbą więzienną, psychologami i wychowawcami a nawet przymierzyć służbową odzież ochronną. Celem wyjazdu było nie tylko poznanie zasad funkcjonowania więzienia, ale również profilaktyka i prewencja – pokazanie młodzieży w przystępny i bezpośredni sposób, jakie są konsekwencje nieprzystosowania społecznego i działań powszechnie nieakceptowanych.
W kolejnych miesiącach klasa 3Ep uda się do Sądów: Rejonowego i Okręgowego celem obserwacji prawdziwej rozprawy sądowej oraz pozna podczas zwiedzania struktury samorządu terytorialnego (Urząd Miejski, Starostwo Powiatowe, Urząd Wojewódzki).
Organizacją wyjść i opieką sprawowaną nad uczniami zajmują się prof. Aleksandra Skibińska-Brzezicka (nauczyciel historii i WOS) oraz pan Marcin Ćwigoń – pedagog szkolny.