Żywa Lekcja Historii
1 marca jest poświęcony upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Obchodzimy tego dnia Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji 3 marca odbyła się w naszej szkole kolejna Żywa Lekcja Historii. Składała się ona z dwóch części.
W pierwszej obejrzeliśmy spektakl słowno-muzyczny jednego aktora pt. „Wspomnienia dla jutra” złożony z wybranych ballad o Rotmistrzu Pileckim połączony z zapiskami jego wspomnień. Niezapomnianych wrażeń dostarczył nam pan Józef Markocki – aktor Teatru Formy we Wrocławiu i opiekun jednego z kół teatralnych w naszej szkole.
W drugiej części uczestniczyliśmy w Żywej Lekcji Historii, która powoli staje się tradycją w naszej szkole. Dla przypomnienia – grudniu gościliśmy Panie z Solidarności Walczącej. Ich wspomnienia i treści, jakie przekazały – do dzisiaj pracują w wielu z nas.
Poniedziałkową Żywą Lekcję Historii poprowadził znany nam z wyjazdów na Litwę czy wizyt w naszej szkole przyjaciel naszego Liceum – pan Eugeniusz Gosiewski ze Stowarzyszenia Odra-Niemen. Pan Gosiewski zajmuje się kontaktami z organizacjami kombatanckimi w Polsce i na świecie, koordynuje prace renowacyjne miejsc pamięci, promuje działania wolontaryjne, prowadzi projekty związane z edukacją historyczną, a zwłaszcza propaguje historię pokolenia Żołnierzy Wyklętych i to właśnie o nich opowiadał. Opowieściom towarzyszyły zdjęcia z prac poszukiwawczych szczątków Żołnierzy Wyklętych, które od wielu lat prowadzi z IPN jako wolontariusz.
Całość poprowadziła pani Aleksandra Skibińska-Brzezicka. Wprowadzając uczestników w cel spotkania, przypomniała fakty historyczne związane z działalnością Żołnierzy Wyklętych. Kończąc spotkanie, wyraziła nadzieję, że ta nietypowa, kolejna w naszej szkole lekcja historii, będzie dla nas wszystkich inspiracją do pielęgnowania wartości, o które walczyli Żołnierze Wyklęci i które są aktualne dzisiaj. – Pamiętajmy o nich nie tylko dzisiaj, ale każdego dnia, doceniając wolność i niepodległość, którą nam wywalczyli – stwierdziła na zakończenie spotkania.
A jak ocenili spotkanie jego uczestnicy?
Małgosia: Olbrzymie wrażenie zrobił na mnie spektakl pana Markockiego. Aktor zabrał nas w niezwykłą krainę emocji. Dostarczył nam wrażeń muzycznych, teatralnych, ale również wizualnych – w spektaklu zagrała także niesamowita scenografia. Jednym słowem – profesjonalne, bardzo emocjonalne przeżycie. O wrażeniu, jakie wywarła na nas gra pana Józefa Markockiego oraz historia Rotmistrza Pileckiego, świadczy cisza w trakcie przedstawienia i po jego zakończeniu. Zastygliśmy. Nie wiem, kto pierwszy zaczął bić brawo, ale większość z nas nie miała odwagi tego zrobić – baliśmy się zakłócić ciszę, w której przez pewien czas jeszcze dojrzewały w nas usłyszane słowa i obrazy…
Adam: Przejmujące, smutne opowieści. Połączone ze zdjęciami z akcji poszukiwawczych opowieści pana Gosiewskiego są bardzo cenne. Niby wiemy, kim byli Żołnierze Wyklęci, niby wiemy, jak ich po wojnie potraktowano, ale usłyszane historie ludzi, których cudownie odnalezione szczątki widzieliśmy na zdjęciach, w nikim nie przeszły bez echa. Dziękuję.
JS