LO Nr I
Pilnie sie uczymy
Wyjazdy sportowe i sukcesy
nasi uczniowie
Uczestniczymy w projekcie

VIII Konferencja naukowa

2019
 Wydarzenie zakończone
 
0
Ostatni termin: 
2019-03-28 00:00

27 marca - VIII Konferencja naukowa

„Odpowiednie dać rzeczy słowo”

To już po raz ósmy odbyła się w naszej szkole konferencja popularnonaukowa o tematyce literacko-językowej. Inicjatorką i głównym organizatorem tej i wszystkich poprzednich była pani profesor Blandyna Rosół-Niemirowska – nasza nauczycielka języka polskiego.

Przygotowania do niej zajęły nam sporo czasu. My, czyli uczniowie z klasy 2a już w grudniu rozpoczęliśmy pierwsze działania, którym było przeprowadzenie wśród uczniów wszystkich klas ankiety językowej. Ale to tylko część tego, co mieliśmy zamiar zrobić. Bo chcieliśmy, aby ta „nasza” konferencja miała swój rozmach, swój wyjątkowy charakter i blichtr. I chyba się udało…

Powitanie

Wśród zaproszonych i obecnych w tym artystyczno-naukowym wydarzeniu byli m.in.: Dolnośląski Kurator Oświaty – Roman Kowalczyk, Starosta Powiatu Oławskiego – Zdzisław Brezdeń, wicestarosta – Witold Niemirowski, Burmistrz Miasta Oława – Tomasz Frischmann, dziekan dekanatu Oława – ks. Janusz Gorczyca, a także dyrektorzy szkół, nauczyciele, bardzo liczna młodzież z wszystkich szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjów i szkół podstawowych.

Konferencja zaczęła się o godzinie 9.30. Witając publiczność, która wypełniła naszą aulę po brzegi, prof. Rosół-Niemirowska podziękowała wszystkim za przybycie i bardzo krótko zapowiedziała to, co będzie tematem konferencji i występujących prelegentów. Zdzisław Brezdeń, który jako drugi zabrał głos, pochwalił inicjatywę i przede wszystkim poziom wszystkich poprzednich konferencji. Podkreślił też trafność wyboru tegorocznego tematu, dodając, że w obszarze języka, którym na co dzień się posługujemy, wiele mamy jeszcze do zrobienia.

Podobną myśl wyraził Roman Kowalczyk, który doceniając fakt, iż jest to już ósma edycja konferencji literacko-językowych, spuentował to aforystycznie: „Gdyby Polak systematycznie robił to, co robi spontanicznie”.

Z naszej strony…

Pierwszym punktem programu była prezentacja wyników ankiet, które zrobiliśmy w naszej szkole, a także głosy z sondy ulicznej, które przeprowadzili Nikola Grzeszak i Hubert Wróblewski. Prezentację opracowali Karolina Morawska i Michał Grabowski. I zrobili to w sposób daleki od klimatu sprawozdawczego zestawienia suchych wyników. Ich opracowanie i sposób zademonstrowania był na tyle barwny, że każdego mógł zaciekawić. Były momenty poważne, ale nie zabrakło tych śmiesznych – razem tworząc interesujący i rzeczowy miniwykład.

To jednak nie wszystkie niespodzianki, jakie czekały na publiczność. Uczniowie przedstawili bardzo ciekawy program artystyczny, który, na zasadzie wyraźnego kontrastu, przedstawił metamorfozę języka polskiego, ale również to, jak często nasz język jest dzisiaj zaśmiecany obcymi słowami, zniekształcany i zwulgaryzowany; jak mało czynimy starań, by zachować jego piękno, co źle o nas świadczy.

Jednak najpełniej nasz artystycznie program wybrzmiał, gdy na scenie pojawili się wykonawcy piosenek. Patrycja Hawrysz zaśpiewała „Miasteczko cud” Agnieszki Osieckiej, „Dni, których jeszcze nie znamy” Marka Grechuty i „Pierwsza” autorstwa Łukasza Federkiewicza (Kortez). Tę piosenkę wykonała w duecie z Jankiem Smolarczykiem. Drugą wokalistką była Julia Fotyga, która zaśpiewała „Ucisz serce” Agnieszki Osieckiej oraz „Nasza klasa” Jacka Kaczmarskiego.

Akademicki trójgłos

Najważniejszym naturalnie punktem programu byli goszczący u nas wykładowcy. Pierwszego mogliśmy usłyszeć prof. dr hab. Bogusława Bednarka, który w fantastyczny sposób wyjaśnił istotę retoryki. Jego wykład pt. „W kręgu retoryki” był wyrafinowanym „przedstawieniem”, w którym nie tylko opowiedział, ale też zaprezentował różnice pomiędzy retoryką a elokwencją; wytłumaczył, czym jest mowa oratorska i co zrobić, by właśnie taka była. Co prawda, użył wiele trudnych dla nas słów, podał wiele skomplikowanych czasem przykładów, odniesień i powiązań, ale zrobił to w tak komunikatywny i pełen energii sposób, że nie ma mowy, by ktokolwiek ze słuchaczy mógł poczuć zmęczenie czy znużenie.

Drugi wykład poprowadził prof. dr hab. Jan Miodek, a jego wystąpienie nosiło tytuł „Polszczyzna Dolnego Śląska po 1945 r.” Przybliżył nam sytuację etniczną ziem polskich przed i po drugiej wojnie światowej, wyjaśniając, jak to wpłynęło na nasz dzisiejszy język. Zwrócił uwagę, iż nasze okolice mogą pochwalić się wzorcowym, czystym językiem polskim, co wynika głównie z tego, że po wojnie na te tereny przybyli rodacy z rożnych regionów przedwojennej Polski, co z jednej strony wykluczyło dominację jednej gwary czy językowego regionalizmu, z drugiej, zmusiło to społeczność do ujednolicenia mowy. Opowiedział także, jak powstały polskie nazwy dzisiejszych wsi i miast, które przecież przed wojną należały do Niemiec i posiadały niemieckie nazewnictwo.

Trzecim i ostatnim prelegentem był przybyły do nas z Krakowa dr hab. Michał Rusinek. Już sam tytuł wykładu – „Pypcie na języku” – sugerował nieco lżejszy ton rozważań o kulturze języka. I tak rzeczywiście było. Choć wykład zaczął się dość ciężko i naukowo, to szybko podawane przykłady zmieniły jego charakter na bardzo przyjemny i lekki. Dr Rusinek oczarowywał nas żartami, ironicznymi komentarzami, ale co najciekawsze, podawał wiele zabawnych przykładów, które śmiało można nominować do kategorii „kwiatków językowych”. Oto parę z nich: „Odnaleziono psa, wiadomość w smażalni”, „Ulica Braillea jest ślepa”, czy szyld (reklama?) przychodni stomatologicznej: „Twoje zęby w naszych rękach”.

Niesamowite wrażenie

Wisienką na torcie konferencji był występ zespołu Black Drums Icon, którego wokalistką i instrumentalistką jest nasza absolwentka Teresa Ressing. Usłyszeliśmy dwa utwory utrzymane w stylu etnicznym z wykorzystaniem wpływów muzyki afrykańskiej, bliskowschodniej i słowiańskiej: „O mój wianku” i „Siała baba mak”.

Niełatwo jest podsumować tegoroczną konferencję… Trudno znaleźć odpowiednie słowa, które oddadzą emocje, jakie wytworzyły się podczas tych kilku godzin obcowania z najwybitniejszymi znawcami języka polskiego, a do tego niezrównanymi mówcami, którzy potrafią zahipnotyzować każdą publiczność. Dla nas, organizatorów i słuchaczy, było to wydarzenie, które na zawsze już zapadnie głęboko w pamięci. I doświadczenie czegoś wyjątkowego, w czym warto uczestniczyć, bo poszerza nasze horyzonty wiedzy.

Wiktoria Wierzbicka (2a)

 

 

Dostępne terminy


Okres: 2019-03-28 00:00

 

Lista uczestników

 Brak uczestników 

Powered by iCagenda

Kalendarz Wydarzeń

Październik 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
00:00
Wycieczka pracowników LO do Czech Z okazji Dnia Edukacji Narodowej nauczyciele oraz pracowniy administracji wyruszyli na dwudniową wycieczkę do Czech, by zwiedzić [...]
Data :  12 października 2019
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Kontakt:

Liceum Ogólnokształcące Nr I
im. Jana III Sobieskiego;

55-200 Oława; Plac Zamkowy 10 
Telefon: +71 313 27 48

 

 


Sukcesy:

wyróżnienie tygodnika Perspektywy
w rankingu najlepszych liceów
w Polsce


Certyfikaty:

wysokiej jakości kształcenia 
Politechniki Wrocławskiej
i Uniwersytetu Przyrodniczego

   


Współpraca:

Wyższa Szkoła Bankowa
we Wroclawiu

 

Sign in to your account